https://www.dsarmaye.ir/?p=15776

توضیحات شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره آلودگی هوا

اگر سوخت آلاینده بود شاخص گوگرد بالا می‌رفت/ سوخت توزیعی کلانشهرها یورو ۴ و بالاتر است

61584947
درحالی که کیفیت سوخت خودرو یکی از متهمان آلودگی هوا به‌ویژه در کلان‌شهرها شناخته شده، شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی می‌گوید که "بر اساس آمارهای سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد، بنزین توزیع شده در کلان‌شهرها با استاندارد یورو ۴ و بالاتر تامین و بنزین در سایر نقاط کشور نیز با استانداردهای زیست‌محیطی توزیع می‌شود. "

به گزارش دنیای سرمایه گذاری آنلاین به نقل ایسنا، آنطور که شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی به ایسنا اعلام کرده در حال حاضر، گریدهای مختلفی از بنزین متناسب با توانمندی پالایشگاه‌ها تولید می شود که از نظر عدد اکتان بنزین۸۷، بنزین۹۱ و بنزین۹۵ است، این بنزین‌ها به لحاظ عدد اکتان، با هم متفاوت بوده اما دیگر مشخصات آنها نزدیک به هم هستند. همچنین در همه بنزین‌های تولیدی، آروماتیک کمتر از ۳۵ درصد حجمی بوده، الفین کمتر از ۱۸ درصد و گوگرد عموماً کمتر از ۵۰پی پی ام است.

طبق اعلام این شرکت، توان تولید بنزین یورو۴ ایران روزانه ۷۵ میلیون لیتر بوده که طبق بند قانون مادامی که مصرف بنزین مدیریت شود در سقف ۸۵ میلیون لیتر، شرکت پالایش و پخش موظف است ۹۰ درصد بنزین مصرفی را بر مبنای استاندارد، تولید و توزیع کند و این در حالی است که میانگین مصرف روزانه بنزین در سال جاری ۱۰۳ میلیون لیتر بوده است. اکنون طرح‌های ارتقای کیفیت در پالایشگاه‌های کشور در حال اجرا است که از مهم‌ترین این طرح‌ها می‌توان به طرح جایگزینی ۲۱۰هزار بشکه ظرفیت جدید به پالایشگاه آبادان اشاره کرد. بروزرسانی و واحدهای مکمل در این ظرفیت، به جای ظرفیت قبلی خواهد بود تا محصولات با کیفیت‌تری تولید کند.

از سوی دیگر در حال حاضر ایران روزانه ظرفیت تولید ۱۱۰ میلیون لیتر نفت‌گاز در ۱۰ پالایشگاه خود را دارد. طبق اعلام شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی از این میزان ۵۵ میلیون لیتر استانداردهای یورو ۴ و یورو ۵ را دارد. بر اساس قانون هوای پاک، نفت‌گاز توزیعی در کلان‌شهرها و جایگاه‌های سوخت در مسیرهای اصلی مواصلاتی باید با این استاندارد توزیع شود که این‌کار در حال انجام است.

براساس این اطلاعات، نگاهی به وضعیت شاخص آلودگی هوا در تهران نشان می‌دهد که عامل آلودگی ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون بوده و این در شرایطی است که اگر گوگرد عامل آلودگی بود، باید شاخص اکسید گوگرد در هوای تهران بالا می‌رفت. آمارها نشان می‌دهد شاخص اکسید گوگرد در اغلب روزهای امسال نه در شرایط سالم که حتی در شرایط پاک قرار داشته که این موضوع شائبه وجود گوگرد در نفت‌گاز را رد می‌کند. علاوه بر این در دولت سیزدهم با تسریع در راه‌اندازی و بهره‌برداری از واحد تصفیه گوگرد پالایشگاه اصفهان، ۱۶میلیون لیتر گازوئیل یورو۵ بیشتری در کشور تولید و توزیع می‌شود.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

کد خبر: 15776

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

نفت خیال عقب‌نشینی ندارد

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی که معامله‌گران منتظر سیگنالهای بیشتر درباره وضعیت تقاضا بودند، تغییر چندانی نداشت و افزایش شب گذشته را حفظ کرد.

راهکار دولت برای افزایش ظرفیت تولید نفت

درحالی‌که برنامه‌ریزی شده است تا ظرفیت تولید نفت تا سال ۱۴۰۸به ۵.۷ میلیون بشکه نفت برسد، ۹۰۰ هزار بشکه از این مقدار مربوط به ازدیاد برداشت خواهد بود، به همین دلیل دولت برنامه‌هایی را در حوزه ازدیاد برداشت درنظر گرفته است.

بزرگترین بازار سوخت روسیه به دست تولیدکنندگان خاورمیانه می‌افتد؟

اروپا در آستانه ممنوعیت واردات دریابرد فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه، دیزل بیشتری از خاورمیانه خریداری کرده است اما آیا تولیدکنندگان این منطقه می‌تواند بزرگترین بازار مسکو را تصاحب کنند؟

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سقوط در ابتدا، صعود در انتها

با این که شاخص کل بورس این هفته را با سقوط آغاز کرد و این سقوط در روز دوم نیز ادامه یافت، اما در پایان هفته ورق به نفع شاخص برگشت و روند صعودی شاخص آغاز شد.

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تعیین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه امروز این کمیسیون گفت که حقوق ورودی واردات گوشی های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به ماخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.