نوسان در بازه متعارف

با این که در اردیبهشت گذشته جدود 30 درصد از ارزش بازار سهام در نوسان های منفی شاخص کل، نابود شد اما با این حال در میان معامله گرانی که ماندن در بازار را به ترک آن ترجیح داده اند هم چنان امید وجود دارد

رشد ۲۵۹ درصدی سود خالص شرکت تجلی

شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات به‌عنوان نخستین شرکت پروژه‌محور بازار سرمایه، صورت‌های مالی سال 1401 خود را راهی کدال کرد. سود خالص تجلی در سال 1401 به 691 میلیارد تومان رسیده که رشد قابل توجه 259 درصدی را نسبت به سال 1400 نشان می‌دهد.

کدام شرکت‌ها در صف عرضه اولیه هستند؟

آخرین اطلاعات حاکی از آن است که درحال حاضر ۱۶ شرکت در صف عرضه اولیه در بازار فرابورس هستند؛ البته این رقم قطعی نیست و ممکن است افزایش یا کاهش داشته باشد.

بهادری جهرمی: مصوبه دولت در خصوص نرخ تسعیر ارز قانونی است

سخنگوی دولت با اشاره به اظهارنظر هیئت تطبیق مجلس درباره مصوبه ارزی دولت گفت: مصوبه دولت درباره نرخ تسعیر ارز جهت محاسبه خوراک و محصولات شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی در چارچوب قانون تنظیم شده و مغایرتی با قوانین مصوب مجلس ندارد.

بورس هفته را قرمزپوش آغاز کرد

شاخص‌های بازار سرمایه طی معاملات امروز، روند نزولی داشتند و شاخص کل بورس بیش از ۳۴ هزار واحد کاهش یافت.

برآیند مثبت در این هفته

در ادامه ریزش های چند هفته اخیر بورس تهران و در حالی که این بازار هفته گذشته را با صعود به اتمام رسانده بود، این هفته بازار سرمایه تهران روزهای کاری خویش را نزول آغاز کرد

ابطال مصوبه نرخ تسعیر ارز خوراک پتروشیمی‌ها/ پورابراهیمی: نرخ ارز شناور مدیریت شده مبناست

در شرایطی رئیس مجلس شورای اسلامی مصوبه دولت درباره تعیین نرخ تسعیر ارز جهت شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی توسط بانک مرکزی را ابطال کرد که به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، باید مبنای نرخ ارز در اقتصاد کشور نرخ شناور مدیریت شده باشد.

بورس صعودی ماند

شاخص‌های بازار سرمایه طی معاملات امروز توانستند روند صعودی خود را حفظ کنند و سبزپوش بمانند.

برخاستن ققنوس از خاکستر

بعد از ریزش های نگران کننده، بورس تهران دوباره به تعادل رسید و روندی صعودی را آغاز کرد؛

قیمت یورو و طلا کاهش یافت

نرخ انواع ارز شامل دلار، یورو و درهم و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز و در مرکز مبادله ایران اعلام شد. نرخ اسکناس و حواله یورو و قیمت اعلامی برای هر گرم طلای ۱۸ عیار کاهش یافت و نرخ دلار و درهم نیز ثابت ماند.

مردم به صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی مراجعه کنند

بانک مرکزی خطاب به مردم اعلام کرد: به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال و دارایی‌های خود صرفا به انجام مبادلات و معاملات مجاز در شرکت‌های صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی مراجعه کنند.

ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ سیاستی که کار نکرد!

از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، دولت قبل تصمیم گرفت تا با طرحی به نام تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم، جلوی افزایش قیمت و تورم را گرفته و بازار را کنترل کند اما ارز ۴۲۰۰ تومانی در تخصیص، اجرا و نظارت کارایی لازم را نداشت و نهایتا حذف شد.

بورس ۶۳ هزار واحد کاهش یافت

بازار سرمایه نخستین روز هفته جاری را نزولی آغاز کرد؛ به طوری که شاخص کل بورس بیش از ۶۳ هزار واحد سقوط کرد.

بورس نوسانی شد/ پول حقیقی از خودرویی‌ها رفت

شاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات توانسته بود روند صعودی به خود بگیرد و تا رقم دو میلیون و ۳۳۴ هزار واحد افزایش یابد، در ساعات میانی و پایانی روندی نزولی به خود گرفت و به کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد عقب‌گرد کرد.

نظر خاندوزی در مورد وضعیت بورس

وزیر امور اقتصادی و دارایی با رد فرضیه حبابی بودن رشد بورس در ابتدای سال ۱۴۰۲ گفت: بورس در ماه‌های اخیر رشد سریعی داشته و ممکن است در این مسیر توقف‌هایی داشته باشد، اما در نهایت به مسیر خود ادامه می‌دهد.

سـرگشتـگی سرمایـه ها در بـازار سـرمایه

سرمایه‌های یک کشور دارای جنبه‌های مختلف و مصادیق گوناگون است. قسمت عمده آن یا به تعبیر دیگر با یک تقسیم‌بندی کلی دو قسمت را شامل

بازار بورس باید بسته شود؟

شاخص کل بورس درحالی نسبت به روز گذشته نزولی پنج درصدی را تجربه کرده است که برخی این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا سازمان بورس موظف است نسبت به بسته شدن بازار اقدام کند یا خیر؛ موضوعی که یک حقوقدان بازار سرمایه به آن پاسخ داد.

بورس ریخت/ شاخص‌ها عقب نشستند

روند نزولی در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد؛ به طوریکه شاخص کل بورس امروز یک ریزش بی سابقه را تجربه کرد و نسبت به روز قبل بیش از پنج درصد کاهش یافت.

بورس ۹۰ هزار واحد کاهش یافت

بازار سرمایه امروز برخلاف روزهای گذشته ریزشی بود و شاخص کل بورس با بیش از ۹۰ هزار واحد نزول به کانال دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد ریزش کرد.

بورس صعودی شد

بازار سرمایه در نخستین روز کاری خود در هفته جاری روزی سبزرنگ را پشت سر گذاشت و شاخص کل بورس توانست بیش از ۲۰ هزار واحد افزایش یابد.

ابطال کد شناسایی ۱۱۰ واحد تولیدی مصنوعات طلا

سرپرست اداره‌کل استاندارد استان تهران با بیان اینکه اخذ مجوز تولید برای دریافت کد شناسایی مصنوعات طلا ضروری است، گفت که در سال گذشته کد شناسایی بیش از ۱۱۰ واحد تولیدی مصنوعات، به دلیل عدم تامین شرایط یاد شده ابطال شد.

آغاز خوب و فروپاشی پایانی

آغاز خوب برای شروع معاملات در این هفته بسیاری از ناظران به ادامه رشد شاخص امیدوار کرد.

بورس عقب نشست

بازار سرمایه آخرین روز معاملاتی هفته جاری را درحالی به پایان برد که شاخص کل بورس روندی نزولی به خود گرفت. این درحالی است که شاخص کل با معیارهم‌وزن و همچنین شاخص کل فرابورس روند صعودی خود را حفظ کردند.

تعادل بازار فولاد در گرو عرضه محصولات در بورس

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، با بیان اینکه نیازی به ایجاد محدودیت در طرف عرضه و تقاضا در معاملات فولادی وجود ندارد، تاکید کرد که با عرضه محصولات در زنجیره فولاد به صورت متناسب با تقاضا و مستمر در بورس کالا، قاعدتاً مشکلی در تنظیم بازار محصولات به ویژه در شمش و مقاطع طویل نخواهیم داشت.

بورس نوسانی شد/ فرابورس کانال جدید فتح کرد

طی معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل بورس روندی پرنوسان داشت؛ به طوری که در ساعات ابتدایی معاملات تا رقم دو میلیون و ۴۸۸ هزار واحد افزایش یافت اما ناگهان تا دو میلیون و ۴۷۱ هزار واحد سقوط کرد و در ادامه معاملات صعودی کم جان داشت.

جزئیات مهم درمورد گواهی سپرده نفت خام

گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی ۲۱ اسفند سال گذشته افتتاح و معاملات آن از ۲۲ اسفند سال گذشته آغاز شد؛ فرایندی که همچنان ادامه دارد و دارای جزئیات مهمی است.

کاهش قیمت یورو و ثبات قیمت دلار و درهم

نرخ انواع ارز شامل دلار، یورو و درهم به صورت اسکناس و حواله و قیمت ربع سکه در مرکز مبادله ایران کشف و اعلام شد. دلار و درهم نسبت به روزهای گذشته ثبات داشت و یورو با کاهش قیمت مواجه شده است.

احتمال طبقه‌بندی بازارهای بورسی

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از بررسی طبقه‌بندی بازارهای بازار سرمایه با حضور مدیران عامل شرکت‌های بورس و فرابورس و مدیران ارشد سازمان بورس خبر داد.

قیمت دلار کاهش یافت

نرخ انواع ارز شامل دلار، یورو و درهم به صورت اسکناس و حواله و قیمت ربع سکه در مرکز مبادله ایران کشف و اعلام شد که نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است.

صعود ۴۲ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس با بیش از ۴۲ هزار واحد صعود ۱.۸۲ درصد نسبت به روز قبل و شاخص کل فرابورس نیز با ۴۶۲ واحدصعود ۱.۵۹ درصد نسبت به روز قبل افزایش یافتند.

بورس صعودی شد

شاخص کل بورس که در آخرین روز معاملاتی در هفته گذشته روندی نوسانی به خود گرفته بود، در نخستین روز معاملاتی هفته جاری توانست دوباره صعودی شود.

بازار مسکن و بورس رونق گرفته‌اند

سرپرست بانک مسکن گفت: در بازار مسکن و بازار سرمایه رونق ایجاد شده که امیدواریم بتوانیم از طریق صندوق‌های املاک و مستغلات، منابعی را به سمت سرمایه‌گذاری در تولید مسکن سوق دهیم.

بورس‌بازهای ایران در کدام شهرها هستند؟

بیشترین حجم خرید و فروش اشخاص حقیقی در بازار سرمایه در اسفندماه سال گذشته توسط ساکنان استان تهران و پس از آن توسط ساکنان استان اصفهان انجام شده است.

بورس نوسانی شد

شاخص کل بورس امروز روندی پرفراز و نشیب را طی کرد به طوری که در ساعات ابتدایی معاملات تا دو میلیون و ۳۱۹ هزار واحد کاهش یافت، اما در ساعات میانی توانست تا دو میلیون و ۳۲۹ هزار واحد افزایش یابد. این شاخص در حالی به کار خود پایان داد که دوباره روندی نزولی به خود گرفته بود و در نهایت در رقم دو میلیون و ۳۲۴ هزار واحد ایستاد.

تغییر در فرایند پرداخت سود سهام عدالت

آخرین اخبار حاکی از آن است که طبق تصمیمات جدیدی که درمورد زمان واریز سود ناشران به حساب سهام‌داران گرفته شده است، سود سهام عدالت نیز زودتر از سنوات گذشته به حساب مشمولان واریز می‌شود.

صعود به قله های بالاتر

روند رو به رشد بازار سرمایه ادامه داشته است و صعود شاخص به قله های رفیع تر متوقف نمی شود. این امر از سوی برخی تحلیل گران بورس به رشد سهام بنیادی نسبت داده شده است.

زمان واریز سود شرکت‌های بورسی تغییر کرد

مطابق مصوبه سازمان بورس، پرداخت کامل سود به صاحبان سهام باید حداکثر ظرف چهار ماه پس از تصمیم مجمع عمومی راجع به تقسیم سود انجام پذیرد.

از نزول بزرگ‌ها تا صعود کوچک‌ها!

بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی خود در هفته جاری در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل روندی نزولی داشت در حالی که شاخص کل با معیار هم وزن توانست صعود کند.

کاهش قیمت ارز در مرکز مبادله

نرخ انواع ارز شامل دلار، یورو و درهم به صورت اسکناس و حواله و قیمت ربع سکه در مرکز مبادله ایران کشف و اعلام شد که نسبت به روزهای گذشته با کاهش نرخ نسبی مواجه شده است.

روز متفاوت در بازار سرمایه

طی معاملات امروز بازار سرمایه، هم شاخص کل بورس و هم شاخص کل فرابورس وارد کانال‌های جدید شدند.

بورس این بار حباب ندارد

یک کارشناس بازار سرمایه بر این نکته تاکید کرد که بررسی عوامل مختلف نشان می‌دهد که صعود این روزهای این بازار برخلاف سال ۱۳۹۹ حباب ندارد و منطقی است.

بورس در صعود

با این که بازار بورس اوراق بهادار دو روز نخست این هفته در ادامه تعطیلات نوروزی، تعطیل بود و به همین دلیل در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته در بازار اوراق بهادار، هیچ معامله ای انجام نگرفت، اما بورس که هفته نخست سال را با رشد آغاز کرده بود، این هفته نیز به صعود خود ادامه داد.

جزئیات اولین قرارداد آتی شمش طلا در بورس

اولین نماد قرارداد آتی شمش طلا با سررسید ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در تابلوی بازار مشتقه بورس کالای ایران درج شد؛ این معاملات از یکشنبه ۲۰ فروردین ماه آغاز می‌شود.

بورس پرید!

شاخص کل بورس بعد از حدود ۳۱ ماه سقف تاریخی خود در محدوده دو میلیون و ۱۰۳ هزار واحد را شکست و برای اولین بار به دو میلیون و ۱۱۹ هزار واحد رسید.

جزییات اولین روز حراج ربع سکه در مرکز مبادله/ قیمت: ۹.۵ میلیون تومان

مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا ایران جزییات نخستین روز حراج ربع سکه در مرکز مبادله را اعلام کرد که بر این اساس امروز ۱۱۲ قطعه ربع سکه با میانگین قیمت ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه شده است.

تعیین نرخ تسعیر ارز پتروشیمی ها با هدف کنترل تورم

در سال جاری با تصمیم جدید دولت، نرخ ارز خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها با دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تسعیر شد. همچنین نرخ پایه محصولات پتروشیمی جهت عرضه در بورس کالا نیز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

شرایط فروش ارز در بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزی، دستورالعمل اجرایی نحوه فروش اسکناس در سرفصل تأمین نیازهای ضروری (کد ۵۶) از طریق واریز به حساب ارزی بانکی مشتری را منتشر کرد.

صعود ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس امروز با بیش از ۱۱ هزار واحد صعود نسبت به روز معاملاتی قبل ۰.۵۴ درصد و شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با بیش از ۸۰۰۰ واحد صعود نسبت به روز معاملاتی قبل ۱.۳۲ درصد افزایش یافت.

دلار و درهم ثابت ماندند

قیمت انواع ارز در مرکز مبادله ایران به گونه‌ای است نرخ هر دلار و درهم از ابتدای سال جاری تا کنون تغییری نداشته و ثابت مانده است.

پیش‌بینی بورس در نیمه نخست امسال

یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که این بازار در نیمه نخست سال جاری نسبت به سایر بازارهای موازی رونق بیشتری خواهد داشت.

بورس سال جدید را چگونه آغاز کرد؟

بازار سرمایه نخستین روز کاری خود در سال جدید را صعودی آغاز کرد؛ به طوریکه شاخص کل بورس بیش از ۳۷ هزار واحد و شاخص کل فرابورس نیز بیش از ۳۰۰ واحد افزایش یافتند.

صعود تا روز آخر

نوسان های بازار سرمایه حتی تا آخرین روزهای سال هم ادامه دارد؛ در اولین روز معاملات این هفته، بورس که در هفته های گذشته رشد خیره کننده ای داشت، به ناگاه فروریخت و ۸۴۵ واحد شاخص بورس در معاملات بازار سهام تهران کاهش یافت.

دلار به کانال ۴۵ هزار تومان سقوط کرد

در پی کاهش نرخ ارز در هفته گذشته، امروز هم این روند ادامه داشت و هر دلار آمریکا در بازار غیر رسمی تا ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان هم پایین آمد.

قیمت در بازار ارز و سکه روند کاهشی پیدا کرد/استفاده از کالابرگ الکترونیکی از آخر اسفند برای همه

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه با تدابیر دولت و اقدامات خوب بانک مرکزی، قیمت در بازار ارز و سکه روند کاهشی پیدا کرده است، تاکید کرد که اگر بخواهیم تصویر درستی از وضعیت موجود داشته باشیم، باید هم‌ نقاط مثبت و هم نقاط ضعف را ببینیم.

گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی چیست؟

با انتشار اطلاعیه گشایش انبار میعانات گازی و نفت خام؛ نخستین ابزار ارزی بازار سرمایه به زودی آغاز به کار می‌کند. خریدار نفت در این بازار با دریافت گواهی سپرده نفتی هر زمان که اراده کند در بازه زمانی مشخص می‌تواند مستقیما نفت خود را از شرکت ملی نفت ایران تحویل بگیرد.

ماجرای افزایش و کاهش نرخ ارز طی ماه‌های گذشته

نوسان نرخ ارز که کلید آن از اردیبهشت‌ماه امسال خورده بود، در دی ماه رفت که وارد مرحله جدیدی شود و اوایل اسفند وارد کانال تاریخی ۶۰ هزار تومان هم شد که به اعتقاد کارشناسان عوامل مختلفی برای این موضوع مطرح شده است.

بورس سبزپوش شد

بازار سرمایه امروز برخلاف دو روز گذشته روندی صعودی داشت و شاخص کل توانست بیش از ۷۰۰۰ واحد افزایش یابد. با این وجود این شاخص نتوانست وارد کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد شود.

بسته ارزی مشخصی از مجلس دریافت نشده است

بهادری جهرمی در خصوص محتوای بسته پیشنهادی ارزی مجلس به دولت گفت: چنین بسته‌ای به دولت تحویل نشده است و در صورتی که مجلس طرح مشخصی برای مدیریت ارز داشته باشد، در دولت بررسی خواهد شد.

تحلیل وضعیت بازار ارز با ارزیابی اقدامات دولت و پیشنهادات اصلاحی

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش ها در گزارشی با عنوان «تحلیل وضعیت بازار ارز؛ ارزیابی اقدامات دولت و پیشنهادات اصلاحی» وضعیت بازار ارز و سیاست‌های ارزی را مورد بررسی قرار داده است.

چقدر ارز و به چه کسانی اختصاص یافت؟

مدیر تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ایران از تخصیص و معامله حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو ارز در مرکز مبادله ایران در قالب ارز نیمایی، حواله و خدماتی از زمان راه‌اندازی این مرکز تاکنون خبر داد.

بورس عقب‌گرد کرد

بازار سرمایه نخستین روز معاملاتی هفته جاری را با سقوط آغاز کرد و شاخص کل بورس بیش از ۳۳ هزار واحد کاهش به کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد عقب‌گرد کرد.

نحوه معامله برای سرمایه‌گذاران خرد طلا در بورس اعلام شد

قرار است طی روزهای آینده معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا راه اندازی شود. بر این اساس، می‌توان با وجه یک دهم گرم طلا اقدام به خرید یک گواهی سپرده شمش طلا کرد؛ به عبارت دیگر سرمایه های خرد نیز امکان ورود به بازار جدید طلای بورس کالا را خواهند داشت.

چرا خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه نمی‌شوند؟

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار دلیل حذف بندی مبنی بر اینکه خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه شوند، از آیین‌نامه واردات خودرو را مشخص نبودن زمان و تعداد خودروهای خارجی که به کشور وارد خواهند شد اعلام کرد.

روزهای رونق بورس

هرچند بورس تهران آخرین روز هفته گذشته را با ریزش به پایان برده بود اما اسفندماه را با طوفان و افزایش جهشی شاخص شروع کرده بود و به همین دلیل بسیاری از ناظران پیش بینی می کردند که در مجموع شاخص بورس روزهای پایانی سال را با صعود سپری کند.

دلار چقدر ارزان می‌شود؟

در پی تصویب بسته پیشنهادی بانک مرکزی برای دریافت اختیارات لازم برای مهار قیمت ارز و حفظ ارزش پول ملی، به نظر می‌رسد روند کاهشی قیمت دلار در روزهای آتی ادامه داشته باشد.

برنامه ای پر از وعده های رویایی

در حالی که وعده‌های سیدابراهیم رئیسی همچنان عمل نشده باقی مانده و معلوم نیست این اندک وعده‌هایی که رئیس‌جمهور فعلی

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک بیشتر شد

وزیر تعاون،کار رفاه اجتماعی از افزایش ۸۰ هزار تومانی مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک خبر داد و اعلام کرد این طرح از هفته آینده اجرا می‌شود و همه یارانه‌بگیران یا هر عضو از خانواده‌هایشان که ۴۰۰ هزار تومان دریافت نقدی یارانه دارند، در صورت استفاده و خرید کالابرگ الکترونیکی مبلغ یارانه آنها به ۴۸۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.