https://www.dsarmaye.ir/?p=15685

مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی:

به دنبال سودآوری در تولید شمش آلومینیومی هستیم

مهندس قاسمی

به گزارش دنیای سرمایه گذاری آنلاین،مدیر‌عامل شرکت آلومینیوم المهدی با ذکر اینکه در تولید شمش آلومینیومی با مشکلاتی مانند اختلاف نرخ ارز آزاد و نیمایی، قطعی برق در فصل تابستان و همچنین قیمت‌‌گذاری در بورس کالای ایران مواجه هستیم، گفت: اما هدف‌گذاری خود را بر مبنای سودآوری و توسعه تولید قرار داده‌ایم که تحقق این امر، مستلزم حمایت دولت و سازمان‌های ذی‌ربط است.

محمدرضا قاسمی بیان کرد: با توجه به اینکه صنعت آلومینیوم به‌عنوان یکی از موتورهای محرکه اقتصادی کشور می‌تواند صنایع پایین‌دستی بسیاری را در حوزه قطعات خودرو، لوازم‌خانگی، برق، لوازم ساختمانی و حتی هوا فضا و بسیاری از صنایع مرتبط دیگر به حرکت در بیاورد و ارزش افزوده ایجاد کند، صنعت بسیار مهم و با‌اهمیتی به شمار می‌آید.

وی افزود: متاسفانه سرمایه‌گذاری کافی در حوزه صنایع بالا‌دستی آلومینیوم کشور مانند تولید پودر آلومینا و برخی مواد‌ معدنی و سنتزی دیگر که در این صنعت مورد‌ استفاده قرار می‌گیرد، انجام نشده و این امر باعث وابستگی ارزی برای صنعت آلومینیوم شده است. نکته‌ مهم و حائز اهمیت اینکه صنعت آلومینیوم مانند صنعت طلا برای اقتصاد کشور سودآور بوده و شمش طلا مانند شمش آلومینیوم به‌راحتی قابل مبادله است.

ضرورت تامین مواد اولیه در صنعت آلومینیوم

مدیر‌عامل شرکت آلومینیوم المهدی عنوان کرد: در حوزه تامین مواد اولیه، خوشبختانه این صنعت با چالش خاصی مواجه نیست و به‌خوبی توانسته با تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌‌دستی کشور، به لحاظ آماری بالغ بر 300 هزار نفر شغل ایجاد کند. لازم به تاکید است، شرکت آلومینیوم المهدی نگاه ویژه‌‎ای به مقوله نیروی انسانی داشته و ما همواره تلاش خود را در راستای تکریم جایگاه سرمایه انسانی و پرداخت به‌موقع حقوق و مطالبات نیروهای انسانی شاغل در مجموعه داشته‌ایم.

قاسمی در ادامه به وضع قوانین و مقررات در صنعت آلومینیوم اشاره کرد و گفت: وضع عوارض صادراتی بر محصولات معدنی و فلزی در ابتدای سال جاری، صادرکنندگان محصولات آلومینیومی را با مشکل مواجه کرد که پس از گذشت چند ماه، شرایط کمی بهبود یافت. تغییر تعرفه گمرکی واردات شمش آلومینیومی در سال جاری و همچنین تفاوت نرخ ارز ترجیحی و ارز نیمایی، هزینه‌های گزافی را  به کارخانجات آلومینیومی تحمیل کرد، به‌طوری که از اواسط خردادماه سال جاری با این مشکل مواجه بودیم. اگرچه در راستای تلطیف فضای حاکم بر بازار کسب‌وکار با واردات شمش آلومینیومی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی چند ماه اخیر، قانون کاهش تعرفه گمرکی را تصویب کرده‌اند، اما متاسفانه هنوز این مساله به گمرکات ابلاغ نشده است. البته در رسانه‌ها هر چند روز یک‌بار می‌شنویم که قانون جدید به گمرکات ابلاغ شده، ولی متاسفانه در واقع این‌چنین نیست.

واقعی‌سازی بهای انرژی منجر به سودآوری تولید خواهد شد

این تولیدکننده شمش آلومینیومی تصریح کرد: با وجود اینکه میزان هزینه‌های جاری تولید افزایش داشته، اما چالش مهمتری که پیش روی تولیدکنندگان قرار دارد، افزایش بهای حامل‌های انرژی بوده که به دنبال آن، محدودیت‌ها و مشکلاتی با کاهش برق مصرفی ایجاد می‌شود؛ زیرا قطعی برق، حکم مرگ را برای صنعت آلومینیوم دارد و اگر این محدودیت‌ها ادامه یابد، سودآوری تمام شرکت‌های صنعتی به شدت کاهش خواهد یافت که این امر به‌هیچ‌وجه به نفع تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی نیست.

وی در ارتباط با نحوه قیمت‌گذاری شمش آلومینیوم در بورس کالای ایران مطرح کرد: با توجه به محدودیت‌های ارزی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، زمانی‌ که می‌خواهیم کالای تولیدی خود را در بورس کالای ایران به فروش برسانیم، قیمت‌گذاری با نرخ ارز نیمایی انجام می‌شود که اختلاف قیمت آن با نرخ ارز آزاد، هزینه‌های بسیاری را به این صنعت تحمیل می‌کند، در حالی که در زمینه تامین لوازم یدکی، خدمات پیمانکاری، پشتیبانی‌ها و حتی نیروی انسانی و…، تمامی هزینه‌ها متاثر از هزینه‌های قیمت ارز آزاد است.

نوسان قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن

مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی ادامه داد: قیمت تمام‌شده آلومینیوم در بورس فلزات لندن تحت ‌تاثیر عوامل سیاسی و ژئوپلیتیکی مانند ‌جنگ روسیه و اوکراین و همچنین ‌‌شیوع دوباره ویروس کرونا در چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان این فلز طی 6 تا 7 ماه اخیر، با نوسان همراه و نزولی بوده است. قیمت آلومینیوم در « LME» در روزهای پایانی سال گذشته به حدود 3 هزار و 900 دلار به ازای هر تن رسید و در حال حاضر در حدود 2 هزار و 400 دلار به ازای هر تن قیمت‌گذاری شده است. طبق مطالعاتی که ما انجام داده‌ایم، پیش‌بینی قاطع و روبه‌رشدی در خصوص قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نداشته‌ایم و بر همین اساس نیازمند پشتیبانی‌های داخلی هستیم.

قاسمی در پایان ضمن درخواست حمایت از چهار تولیدکننده بزرگ شمش آلومینیومی کشور، گفت: درخواست ما این است که حداقل در حوزه نرخ‌گذاری، مکلف به پرداخت نرخ ارز نیمایی نباشیم، زیرا در عمل، هزینه تمام‌شده ما بالاتر از نرخ ارز آزاد است. برای مثال، بخش عمده‌ای از لوازم‌یدکی مورد نیاز تولیدکنندگان شمش آلومینیومی، وارداتی است و بدون شک قیمت تمام‌شده این قطعات، 30 یا 40 درصد بیشتر از نرخ ارز آزاد خواهد بود، چراکه نرخ ارز آزاد حتی برای وارد‌‌کنندگان نیز هزینه‌بردار است.

کد خبر: 15685

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تعیین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه امروز این کمیسیون گفت که حقوق ورودی واردات گوشی های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به ماخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.

واردات خودروهای کارکرده از مناطق آزاد انجام می‌شود/ تا تصویب بودجه باید منتظر ماند

در پی موافقت اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با واردات خودروهای کارکرده زیر پنج سال در سال آینده، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعلا واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود، معتقد است که تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی قطعی نیست و باید منتظر ماند.

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سقوط در ابتدا، صعود در انتها

با این که شاخص کل بورس این هفته را با سقوط آغاز کرد و این سقوط در روز دوم نیز ادامه یافت، اما در پایان هفته ورق به نفع شاخص برگشت و روند صعودی شاخص آغاز شد.