به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین

تامین مالی حدود ۹ درصد تولید برق کشور توسط بانک صنعت و معدن

سومین واحد بخار نیروگاه تدبیر سازان سرآمد

بیتا کچیان گفت: ۵۵ طرح نیروگاهی با تسهیلات ۳۸۵۰ میلیون یورویی و ۱۲۷۰ میلیارد ریالی بانک صنعت و معدن با اشتغالزایی ۱۶۴۰ نفر در ۱۰ سال گذشته توسط این بانک حمایت مالی شده و تامین مالی ۹ درصد تولید برق کشور توسط بانک صنعت و معدن انجام شده است.

مدیر امور نظارت بر طرح های بانک صنعت و معدن خاطرنشان کرد: سومین واحد بخار نیروگاه تدبیر سازان سرآمد(نیروگاه ارومیه) در آذربایجان غربی با تأمین مالی بانک صنعت معدن به بهره برداری رسید.

وی اظهار داشت: این نیروگاه پیش از تکمیل این طرح، با شش واحد گازی به ظرفیت ۹۵۴ مگاوات در حال فعالیت بود و الان با تکمیل سومین واحد بخش بخار، ظرفیت اسمی نیروگاه با رسیدن به ۱۴۹۵ مگاوات در حالت سیکل ترکیبی (گازی و بخار) به میزان ۵۰ درصد افزایش  داشته است و راندمان نیروگاه نیز افزایش داشته است که از ۳۲ درصد به ۴۸ درصد رسید.

صرفه‌جویی نزدیک به یک میلیارد مترمکعب گاز

وی در خصوص برخی مزایای احداث ۳ واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه با مشارکت تسهیلاتی بانک صنعت و معدن بیان داشت: این نیروگاه بزرگترین نیروگاه شمال غرب کشور بشمار می آید که با صرفه‌جویی نزدیک به یک میلیارد مترمکعب گاز در سال که بیش از ۱۵ درصد مصرف سالانه گاز کل استان آذربایجان غربی می‌باشد، به تولید برق مبادرت دارد.

مدیر امور نظارت بر طرح های این بانک، ایجاد فرصت‌های شغلی در طول دوره ساخت و بهره برداری، بهبود شرایط اقتصادی در منطقه و امکان صادرات و ارزآوری به دلیل همجواری با کشورهای عراق، کردستان عراق و ترکیه را از مزیت های اقتصادی طرح یادشده برشمرد.

طرح توسعه بخش بخار نیروگاه با تسهیلات ۳۵۰ میلیون دلاری

وی همچنین کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی، کاهش آلودگی گرمایی به دلیل کاهش دمای دود خروجی از دودکش واحدها از ۵۵۰ درجه سانتی‌گراد به ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد، عدم حفاری چاه جدید و استفاده از منابع آبی موجود نیروگاه و استفاده از سیستم خنک‌کاری ACC به جای سیستم برج هلر و کاهش محسوس مصرف آب در فرایند سیکل بخار را از مزایای فنی طرح مذکور دانست.

گفتنی است، در راستای نقش توسعه ای این بانک در گسترش زیربناهای کشور، انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت یاد شده در سال ۱۳۹۶ و با بهره‌گیری از تسهیلات صندوق توسعه ملی صورت پذیرفت و ضمن گشایش و فعال‌سازی اعتبار اسنادی، طرح توسعه بخش بخار نیروگاه با تسهیلات ۳۵۰ میلیون دلاری این بانک کلید خورد که هم اکنون با تکمیل سومین واحد آن به بهره برداری کامل رسید.

پایان پیام./

به این مطلب امتیاز دهید.
تبلیغات