https://www.dsarmaye.ir/?p=12136

تکلیف بانک‌ها برای اعطای ۵ هزار میلیارد تومان به دانش‌بنیان‌ها و صندوق‌ها

62373063
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تکلیف بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: سقف این تسهیلات ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای کل دانش‌بنیان‌ها است، همچنین ۱۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق‌های پژوهش و فناوری برای اعطا به شرکت‌های خلاق و استارت‌آپ‌ها اختصاص می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سرمایه‌گذاری آنلاین به نقل از ایسنا دکتر علی وحدت در نشست هماهنگی بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ کشور که امروز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: بر اساس تبصره ۱۶، ۵ هزار میلیارد تومان از محل منابع سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی به شرکت‌های دانش بنیان و خلاق اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه این شرکت‌ها از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌شوند، افزود: سقف این تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان یک میلیارد تومان قرض‌الحسنه است و ارزیابی این شرکت‌ها و معرفی این شرکت‌ها از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی انجام خواهد شد.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه سال گذشته هزار میلیارد تومان برای این منظور به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده شده بود، اظهار کرد: ما توانستیم در سال گذشته این میزان را به خوبی از طریق بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهیم.

به گفته وی حتی برخی از بانک‌ها به خوبی عمل کرده‌اند و طی دو سال به میزان ۲۰ میلیارد تومان از منابع خود به شرکتهای دانش‌بنیان اختصاص دادند و همکاری خوبی با صندوق نوآوری و شکوفایی رقم زدند.

وحدت خطاب به عاملان بانک‌ها گفت: به هر یک از بانک‌ها عددی اختصاص یافته که بر حسب آن به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلاتی اعطا کنند؛ اگر این عدد را قبول ندارید، می‌توانید مکتوب به معاون بانک مرکزی اعلام کنید.

وی خاطرنشان کرد: در واقع سبد هر بانک از این میزان برای تخصیص اعتبار به شرکت‌های دانش‌بنیان متفاوت است و این بانک‌ها باید بتوانند تسهیلات درخواستی را به دانش‌بنیان‌ها اعطا کنند؛ زیرا سابقه ندارد که این شرکت‌ها از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به بانک‌ها معرفی شوند، ولی تسهیلاتی به آنها اعطا نشود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه توقع در سال دانش‌بنیان‌ها این است که چنین اعتباراتی به خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یابد، ادامه داد: ما در همین جا اعلام می‌کنیم اگر بانکی نمی‌تواند چنین تسهیلاتی را به دانش‌بنیان‌ها اختصاص دهد، اعلام کند تا ما شرکت‌های دانش‌بنیان را به آن بانک ارجاع ندهیم.

وحدت ادامه داد: طی ارزیابی‌های صندوق نوآوری و شکوفایی تا ۱۵ آبان ماه حدود ۳ هزار  شرکت دانش‌بنیان برای این تسهیلات ثبت نام کردند و قرار است تا سقف یک میلیارد تومان به صورت قرض‌الحسنه به شرکت‌ها اختصاص یابد.

به گفته وی سقف این تسهیلات ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای کل دانش‌بنیان‌ها است، همچنین ۱۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق‌های پژوهش و فناوری برای اعطا به شرکت‌های خلاق و استارت‌آپ‌ها اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه شرکتهای دانش‌بنیان توسط صندوق نوآوری و شکوفایی ارزیابی شده‌اند تا بتوانند چنین تسهیلاتی را از بانک‌ها دریافت کنند، اما هنوز آنها را معرفی نکردیم، چون باید چنین جلسه‌ای با معاونان بانک‌ها برگزار شود.

وحدت با تاکید بر اینکه این ۵ هزار میلیارد تومان شاید برای اقتصاد کشور عددی نباشد، اما برای ما رقم قابل ملاحظه‌ای است، گفت: در حال حاضر ۶۰ صندوق پژوهش و فناوری داریم که می‌توانند شرکت‌های خلاق و استارت آپی را برای دریافت چنین تسهیلاتی به بانک‌ها معرفی کنند.

وی با بیان اینکه اما پروتکل بین بانک‌ها و صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان جهت دریافت تسهیلات از بانک‌ها همچنان برقرار است، گفت: ما به صورت عدم‌النفع با بانک‌ها کار می‌کنیم و می‌توانیم برای آنها جبران کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته توانستیم تبصره ۱۶ را به خوبی به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهیم و گزارشی در این خصوص به بانک مرکزی اعلام کنیم.

وحدت خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم طی یک ماه آینده گزارشی به مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی برای اختصاص این تسهیلات از طریق بانک‌های عامل به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه دهیم.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

کد خبر: 12136

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران برگزار شد

همزمان با دهه مبارک فجر دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران با حضور جمعی از مدیران عالی، کارکنان ایثارگر و خانواده ٩٠ شهید این بانک از سراسر کشور، پنج‌شنبه ١٣ بهمن سال جاری در مشهد مقدس برگزار شد.

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سقوط در ابتدا، صعود در انتها

با این که شاخص کل بورس این هفته را با سقوط آغاز کرد و این سقوط در روز دوم نیز ادامه یافت، اما در پایان هفته ورق به نفع شاخص برگشت و روند صعودی شاخص آغاز شد.

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تعیین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه امروز این کمیسیون گفت که حقوق ورودی واردات گوشی های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به ماخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.