امروز، آخرین مهلت ثبت‌ ۵ اولویت خودرویی متقاضیان در سامانه یکپارچه

گام دوم مشارکت در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها که از چهارشنبه هفته گذشته (سوم خرداد ماه) برای ثبت درخواست پنج اولویت خودرویی متقاضیان واجد شرایط آغاز شده بود، امروز (چهارشنبه) به اتمام می‌رسد.

تداوم ریزش قیمت ها

برکناری سید رضا فاطمی امین به طور کلی برای بازار خودرو ثمرات مثبت داشت و نه فقط آرامش را به این بازار برگرداند بلکه باعث کاهش قیمت خودروهای داخلی هم شد که این کاهش قیمت تا امروز ادامه دارد.

رهن گرفتن سند خودرو حذف شد

آخرین مصوبه شورای رقابت از حذف روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند خودرو حکایت دارد.

قیمت خودروهای مرحله دوم طرح یکپارچه چند؟

گام دوم مرحله دوم فروش خودروها از مسیر سامانه یکپارچه (ثبت پنج اولویت خودرویی متقاضیان) از سوم خرداد ماه آغاز شده و تا دهم ادامه دارد. با توجه به اینکه خودروهای مونتاژی مصوبه شورای رقابت را داشت و خودروسازان ملزم به اجرای آن بودند، پس از گذشت چند روز در نهایت آنها این مصوبه را پذیرفتند، اما قیمت‌های اعلامی از سوی شرکت‌ها متقاضیان را سردرگم کرده و نمی‌دانند کدام قیمت‌ها ملاک است که در این گزارش به این موضوع پرداختیم.

سایت سامانه تخصیص خودرو هنوز اختلال دارد

از صبح روز گذشته (چهارشنبه)، سامانه تخصیص یکپارچه خودرو باید برای متقاضیان حائز شرایط فعال می‌شد تا به جهت انتخاب پنج اولویت خودرویی‌شان اقدام کنند؛ اکنون پس از گذشت یک روز، این سامانه هنوز دچار اختلال است و تعداد بسیاری حتی نمی‌توانند وارد سامانه شوند.

آغاز ثبت‌نام مرحله دوم فروش یکپارچه؛ متقاضیان ۸ روز برای انتخاب خودرو فرصت دارند

گام دوم مشارکت در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها از صبح امروز (چهارشنبه) برای متقاضیان واجد شرایط که در موعد مقرر حساب وکالتی تعریف و وجه لازم را مسدود کرده‌اند و به تایید بانک و سامانه رسیده باشد، آغاز شد؛ متقاضیان از امروز به مدت هشت روز (تا چهارشنبه هفته آینده) برای ثبت پنج اولویت خودرویی مورد نظر خود فرصت دارند.

دستورالعملی که اجرا نمی‌شود؛ اعمال افزایش قیمت بر مبلغ پیش‌پرداخت برخی خودروها

بر اساس ابلاغ اصلاحیه دستورالعمل ۴۷۳ شورای رقابت، سود مشارکت در قراردادهای منعقده بین خودروسازان و مشتریان لحاظ نمی‌شود و خودروسازان ملزم به پرداخت این سود نیستند، اما مبلغ پیش پرداختی هم مشمول افزایش قیمت نخواهد بود؛ این در حالی است که برخی مشتریان اعلام می‌کنند، گروه صنعتی ایران‌خودرو از آن‌ها مبلغی را به عنوان افزایش قیمت بر مبلغ پیش‌پرداخت طلب کرده است.

آغاز ثبت‌ ۵ اولویت خودرویی از فردا در سامانه یکپارچه

فرآیند مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها از۲۰ اردیبهشت ماه فعال شده؛ حال از فردا (چهارشنبه سوم خرداد ماه) گام دوم این فرآیند برای ثبت پنج اولویت خودرویی برای آن دست از افرادی که در موعد مقرر اقدام به تعریف حساب وکالتی و مسدود کردن وجه کرده باشند از طریق سایت فراهم خواهد شد.

فروش خودروهای مونتاژی بر مبنای قیمت مصوب؛ از گران‌فروشی شکایت کنید

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه اینکه هنوز برخی از خودروهای مونتاژی تعیین قیمت نشده، گفت: اگر شرکت‌های تولید کننده خودروهای مونتاژی رقم‌های بیشتر از مصوبات شورای رقابت درخواست کنند مردم می‌توانند شکایت کنند.

بهانه خودروسازان برای افزایش قیمت

در حالی پایگاه های مختلف در شبکه های مجازی، مصطفی میرسلیم را به عنوان یکی از رهبران مافیای خودرو می شناسند و می گویند که وی در همدستی با خودروسازان همواره از منافع خودروسازان – و نه مردم و مصرف کنندگان – دفاع کرده است،

متقاضیان طرح خودروهای فرسوده در صف عادی قرار نمی‌گیرند؛ زمان تحویل کوتاه‌تر است

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، دارندگان خودروهای فرسوده که در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در مرحله دوم فروش یکپارچه قرار دارد، در صف انتظار خودروهای طرح عادی قرار نمی‌گیرند و با متقاضیان عادی قرعه‌کشی نوبت‌دهی نمی‌شوند، بنابراین در زمان کوتاه‌تری می‌توانند محصول خود را دریافت کنند.

حضور دوباره قطعه‌سازان ایرانی در نمایشگاه مسکو؛ این بار همراه با خودروسازان

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی روسیه و حضور قطعه‌سازان ایرانی برای دومین سال پیاپی در این نمایشگاه (با مدیریت و برنامه‌ریزی این انجمن)، این مهم را بزرگترین حضور بین‌المللی شرکت‌های ایرانی در تاریخ صنعت نمایشگاهی ایران و نقطه عطفی در اجرای رویکرد صادرات گرا شدن صنایع قطعه‌سازی ایران دانسته است.

متقاضیان طرح خودروهای فرسوده هم باید حساب وکالتی داشته باشند/ فروش یکپارچه ادامه‌دار است

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با بیان اینکه تنها تفاوت مرحله دوم فروش یکپارچه خودرو با مرحله نخست، اضافه شدن طرح جایگزینی خودروهای فرسوده و انتخاب پنج اولویت از همان ابتدای ثبت‌نام است تاکید کرد که برای مادران و دارندگان خودروهای فرسوده هم همچون متقاضیان عادی تعریف حساب وکالتی به‌ نام سازمان حمایت پیش‌شرط اصلی است.

شروط و زمان تغییر قیمت خودروهای مونتاژی

قیمت خودروهای مونتاژی سرانجام پس از یک ماه کش و قوس درحالی اعلام شد که وزارت صمت طی نامه‌ای خواستار انجام بررسی دقیق‌تر این قیمت‌ها شد؛ موضوعی که سخنگوی شورای رقابت توضیحاتی را درمورد آن ارائه و صراحتا اعلام کرد که قرار نیست قیمت این خودروها تغییر کند، مگر اینکه برخی پارامترها در ماه‌های آینده تغییر کنند.

آغاز مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها از امروز؛ تعریف حساب وکالتی و واریز وجه در مرحله نخست

از امروز (۲۰ اردیبهشت ماه)، مهلت تعریف حساب وکالتی برای مشارکت در مرحله دوم طرح فروش یکپارچه خودروها، نزد بانک‌های عامل فراهم شده است. متقاضیان از امروز تا ۲۹ اردیبهشت ماه فرصت دارند، با مراجعه به یکی از شعب بانک‌ها برای تعریف حساب وکالتی به‌نام (به‌نفع) سازمان حمایت به صورت حضوری یا اینترنتی اقدام کنند.

تاکید وزارت صمت بر جلوگیری از گران‌فروشی خودروهای مونتاژی/ مصوبه شورای رقابت لازم الاجراست

در پی نامه مدیرکل دفتر خودرویی وزارت صمت به شورای رقابت و واکنش سخنگوی این شورا، وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر اینکه مصوبه شورای رقابت پیرامون قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی، قطعی و لازم‌الاجرا است، روشنگری کرده که این نامه نیز با هدف حمایت از افزایش تولید، ضمن حمایت از مصرف‌کنندگان و جلوگیری از گران‌فروشی بوده است.

اطلاعات غیر رسمی از لیست خودروها در مرحله دوم طرح یکپارچه

بر اساس اطلاعات غیر رسمی منتشر شده در فضای مجازی، لیستی از خودروهایی که قرار است در دومین مرحله از فروش یکپارچه خودروهای داخلی عرضه شوند، دست به دست می‌شود؛ لیستی که در آن محصولی از گروه صنعتی ایران‌خودرو دیده نمی‌شود؛ این در حالیست که تا این لحظه هنوز موارد مربوط به این طرح فروش، توسط مدیر سامانه یکپارچه خودرو تایید یا رد نشده است.

کاهش ۱۰ تا ۱۶ درصدی قیمت خودروها/ فروشنده زیاد است

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران ضمن اشاره به کاهش ۱۰ تا حدودا ۱۶ درصدی قیمت خودروها در بازار نسبت به دو هفته پیش، تاکید کرد که در شرایط فعلی بازار از فروشنده اشباع شده، اما خریداری مراجعه نمی‌کند.

چرا برخی متقاضیان خودرو به همان اولویت اول ۱۴۰۳ بازگشتند؟

با اعلام نتایج تغییرات اولویت‌ها (مرحله ویرایشی)، تغییر خودروی انتخابی تعدادی از مشتریان انجام نشده و با اعلام “عدم تخصیص”، همان نوبت‌های اولیه در سال ۱۴۰۳ برایشان ثبت شده است؛ در رابطه با علت این موضوع مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به ارائه توضیحاتی پرداخت.

چانه‌زنی در بازار خرید و فروش حواله خودروهای طرح یکپارچه؛ انتقال امتیازهایی که ممنوع است

طی روزهای اخیر آگهی فروش حواله خودروها در سایت‌ها و فضای مجازی دست به دست می‌شود؛ اقدامی که غیرقانونی است و بارها تاکید شده انتقال امتیاز و فروش حواله خودرو حتی به صورت وکالتی ممنوع است؛ ضمن اینکه شرکت‌های خودروسازی نیز موظف‌اند سند خودرو را به جهت جلوگیری از همین دلالی خرید از کارخانه و فروش در بازار آزاد با قیمت بالاتر، یکسال در رهن خود نگه دارند.

راه‌حل رقابتی شدن بازار خودرو واردات است/ مردم نباید در صف خودرو بایستند

سخنگوی شورای رقابت با تاکید بر اینکه راه‌حل رقابتی شدن بازار واردات خودرو است، عنوان کرد: زمانی که بازار به شکل غیرمعقولی محدود شده است به سمت قیمت‌های بالاتر گرایش دارد. اگر اجازه دهیم درصدی از خودروها وارد شوند رفاه مصرف‌کننده بیشتر می‌شود و خودروسازها از قیمت‌ها رضایت خواهند داشت.

قیمت کدام خودروها در جهان کاهش می‌یابد؟

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که با کاهش قیمت مدل‌های کوچک‌تر خودروهای الکتریکی در رقابت با خودروهای موتور احتراقی در آمریکای شمالی و اروپا تا اواسط دهه ۲۰۲۰، تقریباً یکی از هر پنج خودروی فروخته شده در سراسر جهان در سال جاری الکتریکی خواهد بود.

جزئیات ثبت‌نام مرحله دوم طرح یکپارچه خودرو / فرایند ۵۶ روزه برای تکمیل ثبت‌نام متقاضیان

متقاضیان مرحله دوم طرح یکپارچه خودرو، از۲۰ تا ۲۹ اردیبهشت می‌توانند نسبت‌ به افتتاح حساب وکالتی به‌ نام سازمان حمایت اقدام کنند و تا ۱۵ تیر ماه ( به مدت ۵۶ روز ) امکان ثبت‌نام متقاضی بر اساس فراخوان خودروساز بر مبنای زمان بندی اعلامی صورت ‌می‌گیرد.

عرضه خودروها را به بورس بازگردانید

انجمن خودروسازان ایران در نامه‌ای خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به زیان ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دو خودروساز بزرگ که عامل اصلی آن قیمت‌گذاری دستوری طی ۱۰ سال اخیر است، خواستار تسهیل ضوابط عرضه و رونق فروش در بورس کالا شد.

تولید حداقل ۱.۷ میلیون خودرو در سال جاری/ کاهش قیمت‌ها در بازار با راه‌اندازی سامانه یکپارچه

سخنگوی وزارت صمت ضمن اشاره به اینکه تلاش‌ها باید در جهتی باشد که قیمت‌ خودرو در بازار در یک دامنه مناسب قرار داشته و مصرف کننده نیز حق انتخاب داشته باشد، عنوان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی وزارت صمت برای افزایش عرضه در سال جاری، برنامه تولید حداقل یک میلیون و ۷۰۰ دستگاه و بیشتر نیز در دستور کار است.

میرتاج‌الدینی: برای واردات خودرو از ارز با منشاء خارجی استفاده شود

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که برای تامین ارز واردات خودرو از ظرفیت ارز با منشاء خارجی استفاده شود. در این صورت از داخل ارز بیرون نرفته و در عین حال هم مشکل بازار خودرو حل می‌شود.

تولید ۲۴۵۰ دستگاه خودرو در روز/ کاهش ۵۰۰ درصدی مراجعات به نمایندگی برای شاهین

مدیرعامل سایپا ضمن تشریح تحقق پروژه‌های تعریف شده در این گروه صنعتی، با بیان اینکه سایپا سال را با تولید ٢٢٠٠ دستگاه در روز آغاز کرده و به ٢۴۵٠ دستگاه در روز در سال جاری خواهد رساند؛ از کاهش ۵٠٠ درصدی مراجعات به نمایندگی برای خودروی شاهین و همچنین خرید بهترین خط تولید موتورهای یک تا ٢.۵ لیتری از چین در آینده نزدیک و عرضه آن به تمام خودروسازان کشور خبر داد.

افزایش قیمت خودروهای مونتاژی در سامانه یکپارچه قانونی نیست/ شرکت‌ها مبالغ مازاد را عودت دهند

در حالی که پس از قریب به یک ماه از اطلاعیه تصمیم‌گیری شورای رقابت برای قیمت خودروهای مونتاژی می‌گذرد و هنوز تصمیم نهایی اخذ نشده، برخی شرکت‌های خودروساز محصولات عرضه شده در طرح فروش یکپارچه خودروها را با اعمال افزایش قیمت فاکتور یا قیمت جدید اعلام کرده‌اند که طبق تاکید وزارت صمت قانونی نیست.

فروش خودروهای سواری‌ تنها از طریق سامانه یکپارچه انجام می‌شود

طی روزهای اخیر بخشنامه‌ای در سایت‌ها و فضای مجازی منتشر شد که بر اساس آن اعلام شده بود که یک گروه خودروسازی قصد دارد از تاریخ ۱۱ تا ۲۶ اردیبهشت ماه فروش محصولات خود را در سامانه یکپارچه اجرایی کند اما این شرکت عنوان کرد که تنها یک محصول خود را خارج از سامانه از امروز آغاز کرده است.

هر ایرانی باید بتواند خودرو وارد کند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند که اگر قرار است واردات خودرو در تنظیم بازار تاثیری بر جای بگذارد باید امکان واردات به هر فردی داده شده و انحصار در واردات خودرو شکسته شود.

ترخیص اولین محموله خودروهای وارداتی از گمرک/ اعلام قیمت طی روزهای آتی

در جهت تحقق اجرای قوانین و سیاست واردات خودروی کشور، اولین محموله خودروهای وارداتی گروه خودروسازی سایپا، ترخیص شد؛ طبق اعلام این گروه خودروسازی، تا پایان سال جاری ۱۰۰ هزار دستگاه دیگر از خودروهای چانگان توسط گروه سایپا وارد خواهد شد.

۴۰ هزار دستگاه خودروی ایرانی در راه سنگال

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا از تجارت دو میلیون و ۵۴۵ هزار تنی ایران و قاره آفریقا به ارزش یک میلیارد و ۲۷۸ میلیون و ۵۴۱ هزار دلاری در سال ۱۴۰۱خبر داد که نسبت به سال قبل، با رشد دو درصدی همراه بوده است.

آغاز فرآیند واریز وجه پیش‌پرداخت خودرو برای طرح ویژه مادران با تحویل شهریور

همزمان با عرضه خودرو ویژه متقاضیان عادی طرح اولویت‌بندی سامانه یکپارچه، در راستای حمایت از قانون جوانی جمعیت، از امروز (یکشنبه) به مدت ۱۱ روز (تا روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه) امکان واریز وجه برای مادرانی که در سامانه یکپارچه اولویت‌بندی وزارت صمت، مرحله سوم تابستان ۱۴۰۲ انتخاب شده‌اند فراهم شده تا مبلغ پیش‌پرداخت را واریز کنند.

نوسان قیمت ها کاهش یافت

با این که سخنگوی شورای رقابت اعلام کرده بود که قیمت خودروهای مونتاژی نهایی شده و اعلام شود، اما این وعده هم محقق نشد واو تصریح کرد که تصمیم‌گیری درمورد قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی به جلسه بعدی این شورا موکول شده است.

فاطمی امین: مافیای خودرو نمی‌خواهند قیمت‌ها کاهش پیدا کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح عاملان اصلی شکل‌گیری آشفته بازار صنعت خودروی کشور که تحت تاثیر فشارهای اقتصادی و تورمی سال‌های اخیر ایجاد شده و یک شبه قابل حل نیست، عنوان کرد: مافیاهایی در بازار و برخی خودروسازان وجود دارد که نمی‌خواهند قیمت خودرو کاهش پیدا کند.

مهلت تغییر اولویت خودرو یک روز دیگر تمدید شد/ پس از ویرایش، گزینه انصراف مجدد فعال می‌شود

سخنگوی وزارت صمت از تمدید مهلت برای تغییر نوع خودروهای با زمان تحویل سال آینده و تعیین اولویت برای تحویل در سال جاری، به دلیل اشتباهی که برخی مشتریان در انصراف داشتند، خبر داد.

دادستانی کل کشور: نماینده مدعی واگذاری خودرو به نمایندگان مجلس فراخوانده شد

دادستانی کل کشور اعلام کرد: با توجه به اظهارات نماینده تبریز در مجلس در خصوص واگذاری تعدادی خودرو به برخی از نمایندگان توسط وزارت صمت به منظور انصراف از پیگیری استیضاح، این نماینده به دادستانی فراخوانده شده است.

آغاز مهلت ویرایش درخواست ثبت‌نام خودرو از فردا

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام کرد، متقاضیانی که اولویت تحویل خودروی آن‌ها سال ۱۴۰۳ است، از فردا به مدت پنج روز می‌توانند اقدام به ویرایش درخواست ثبت‌نام کنند.

احتمال برگزاری مرحله دوم فروش بدون محصولات ایران خودرو/ تحویل رانا، تارا و هایما در سال جاری

مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه امکان تحویل خودروهایی مثل رانا، وانت آریسان، تارا و هایما در سال جاری وجود دارد، گفت: احتمالا در طرح فروش بعدی سامانه یکپارچه که اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، ایران خودرو محصولی عرضه نخواهد کرد و بیشتر عرضه محصولات سایپا خواهد بود.

ایران‌خودرو عقب‌نشینی کرد/طلب مردم پرداخت می‌شود

به دنبال لازم‌الاجرا شدن مصوبه شورای رقابت در اعمال افزایش قیمت خودروها بر روی تنها «وجه باقی مانده» از مبلغ خودروهای پیش‌فروش شده،گروه صنعتی ایران‌خودرو که در تحویل‌های اخیر خود افزایش قیمت را بر تمام مبلغ خودروها اعمال کرده بود، عقب‌نشینی و اعلام کرد که اضافه پرداختی‌های مشتریان عودت داده خواهد شد.

پاسخ سوالات پرتکرار متقاضیان ایران خودرو

شرکت ایران خودرو که نوبت دهی آن چند روز دیرتر از سایر شرکت‌ها اعلام شده، به برخی از سوالات پر تکرار متقاضیان پاسخ داده است که مهم‌ترین آن مربوط به جزئیات نحوه پرداخت بوده است.

تمدید مهلت واریز وجه فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو

واریز وجه برای طرح فروش فوق العاده (با موعد تحویل ۹۰روزه) پنج محصول ایران‌خودرو برای منتخبان مرحله اول تابستان ١۴٠٢ از طریق اولویت‌بندی وزارت صمت که از روز گذشته (چهارشنبه ٣٠ فروردین ماه) و در ابتدا تا روز ششم اردیبهشت ماه به مدت هفت روز در نظر گرفته شده بود، تا ١٠ روز ( تا روز شنبه ٩ اردیبهشت) تمدید شده است.

یوسفی: راه ساماندهی بازار خودرو واردات است

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تولید داخل نمی تواند پاسخگوی نیاز انباشته در بازار خودرو بوده و تنها راه کنترل قیمت ها در این بازار و الزام خودروسازان به افزایش کیفیت خودروهای تولیدی، واردات خودرو است.

جزئیات مرحله دوم ثبت‌نام طرح یکپارچه تخصیص خودرو

سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه مرحله دوم ثبت نام طرح یکپارچه تخصیص خودرو از ۱۶ اردیبهشت شروع می‌شود، گفت که فرآیند آن شبیه مرحله اول است و متقاضیان باید ۱۰۰ میلیون تومان در حساب خود، اما به وکالت سازمان حمایت در بیاورند.

افزایش قیمت خودرو قبل از تصمیم شورای رقابت ممنوع!

رئیس سازمان حمایت طی نامه‌ای به شرکت‌های خودروسازی آرین پارس موتور، ایلیا، بهمن موتور، کرمان موتور، مدیران خودرو، فردا موتور، مکث موتور و نورا موتور پارس بر ممنوعیت افزایش قیمت خودروهای مونتاژی قبل از تعیین تکلیف این موضوع از سوی شورای رقابت تاکید کرد.

کاهش ۳۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار

به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو، با آغاز تحویل خودروها، قیمت خودروهای داخلی بین ۳۵ تا ۴۰ و قیمت خودروهای مونتاژی ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان نسبت به آغاز هفته کاهش داشته است.

توضیح ایران خودرو درباره دریافت مبالغ مازاد از مشتریان کارخانه‌ای خودرو

در پی طرح سوال از سوی مشتریان در خصوص مبالغ پرداختی مازاد بر وجه کارخانه‌ای خودرو، ایران خودرو در اطلاعیه‌ای، جزئیات پرداخت‌های قانونی از جمله بیمه، مالیات و عوارض را تشریح کرد و مشتریانی که تعهدات آنان معوق شده را از پرداخت مبلغ مالیات و عوارض ماده ۲۸ معاف دانست.

هشدار در مورد جهش قیمت ها

بالاخره پس از پایان منازعه میان وزارت صمت و شورای رقابت قیکت خودرو های ساخت یا مونتاژ داخل مشخص و اعلام شد و زمینه برای برنامه ریزی تحویل فراهم شد.

خبر خوش وزیر صمت برای ثبت‌نام کنندگان خودرو

وزیر صنعت معده و تجارت گفت: افرادی که نوبت تحویل خودروی آن‌ها در طرح یکپارچه نیمه دوم امسال باشد، می‌توانند پول وکالتی خود را برداشت کنند، اما نوبتشان محفوظ خواهد ماند.

ثبت‌نام پیش‌فروش سایپا ۱۵۱ آغاز شد

گروه خودروسازی سایپا از امروز (پنجشنبه) طرح پیش‌فروش وانت سایپا ۱۵۱ با کفی اطاق‌بار(لاینر) را آغاز کرده است. در این طرح که از ساعت ۱۰ صبح آغاز شده و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد، صرفاً متقاضیان عادی دارای شرایط عمومی بخشنامه‌های فروش خودرو می‌توانند شرکت کنند اما الزام پیش شرط تعریف حساب وکالتی و واریز وجه پیش از ثبت‌نام وجود نداشته است.

ثبت‌نام کنندگان خودروهای داخلی؛ پس از اعلام نوبت می‌توانید خودروی خود را تغییر دهید

پس از آنکه قیمت محصولات خودروسازان به صورت رسمی افزایش پیدا کرد، برخی ثبت‌نام‌کنندگان خودروهای داخلی در طرح یکپارچه فروش خودروها، به این فکر کردند که کاش بتوانند نوع خودروی ثبت‌نامی خود را تغییر دهند؛ اما این موضوع تا زمان قرعه‌کشی تعیین نوبت‌ها، به احتمال زیاد نشدنی است و تا آن زمان، مردم منتظر بازگشایی مجدد برای ویرایش خودروها نباشند؛ اما پس از مشخص شدن نوبت‌ها، امکان ویرایش و تغییر خودروها فراهم خواهد بود.

تعرفه واردات خودرو مشخص شد

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه واردات خودروها تغییری نداشته و همچنان همان تعرفه‌های سابق برای واردات خودروها در سال جدید محاسبه خواهد شد.

اولین طرح فروش خودرو در سال جدید/ پیش‌فروش سایپا ۱۵۱ از ۲۴ فروردین

در حالی که مقرر است از ابتدای امسال، فروش‌ خودروهای داخلی از مسیر طرح یکپارچه باشد اما باید توجه کرد که این طرح مخصوص خودروهای سواری است و خودروهای غیرسواریِ شخصی (باری و سنگین) را شامل نمی‌شود؛ بر این اساس گروه خودروسازی سایپا، اولین طرح پیش‌فروش وانت پراید ۱۵۱ سایپا را از روز پنجشنبه (۲۴ فروردین ماه) اجرایی می‌کند.

نقدعلی: چرا نمی‌خواهید جلوی یکه‌تازی خودروسازان را بگیرید؟

نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حذف مصوبه مجلس توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره واردات خودروهای سواری کارکرده اظهار کرد که چرا نمی‌خواهید جلوی یکه‌تازی خودروسازان و وضعیت قیمت خودرو را بگیرید؟

تیرماه، آخرین فرصت اجرای همه موارد استانداردهای ۸۵گانه خودرو

بر اساس جدول ارائه شده از سوی دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، زمانبندی اجرای استاندارهای ۸۵گانه به تفکیک گروه‌های خودرویی اعلام شده که طبق آن، استانداردهای جدید برای گروه خودروهای سواری (گروه خودرویی M۱) تعریف شده و نهایت زمان اجرایی شدن آن‌ها تیر ماه ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است؛ بنابراین ضروری است که خودروها تا پایان تیر ماه، بتوانند تمام موارد استانداردهای ۸۵گانه را پاس کنند.

قالیباف: شورای رقابت مسئولیت مصوبه خود را بپذیرد/ شورا: متولی اعلام قیمت‌ها وزارت صمت است

در حالی سخنگوی شورای رقابت، متولی امر اعلام قیمت‌های مصوب شده توسط شورای رقابت را وزارت صمت می‌داند که سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید دارد که طبق قانون، شورای رقابت باید آنچه را که مصوب کرده (چارچوب قیمت‌گذاری) اطلاع‌رسانی کند؛ سپس وزارت صمت در عمل به مسئولیت خود در اجرا، اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام خواهد داد؛ بنابراین شورای رقابت بایستی شجاعت داشته و مسئولیت مصوبه خود را بر عهده بگیرد.

منازعه میان شورای رقابت و دولت

بازار خودرو در روزهای اخیر تحرک چندانی نداشته است اما با این حال قیمت ها هم چنان بالاست. در این میان اختلاف میان وزارت صمت و شورای رقابت بر سر تعیین قیمت ها، اوضاع را پیچیده تر کرده و تکیف افزایش قیمت خودرو هنوز معلوم نیست.

یک کارشناس: قیمت خودرو باید طبق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شود

یک کارشناس اقتصادی در رابطه با موضوعات اخیر پیرامون قیمت‌گذاری خودروها و درخواست تعدیل درصد افزایش آن‌ها، معتقد است که در ایتدا باید بپذیریم که خودرو هم یک کالاست و بایستی در چارچوب اقتصادی سالم، قیمت آن براساس مکانیزم عرضه و تقاضا مشخص شود؛ ضمن اینکه سرمایه‌ای شدن این کالای مصرفی طی سال‌های اخیر، بخشی از تقاضا را در پی فشار وضعیت تورمی ایجاد کرده که در این شرایط دولت سعی در کنترل بیشتر قیمت‌ها دارد.

بررسی مجدد مصوبه خودرویی شورای رقابت از منظر تورم‌زایی

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به برگزاری جلسات این سازمان (وزارت صمت) و شورای رقابت به جهت بررسی مسائل تورمی افزایش قیمت خودرو، از بررسی مجدد مصوبه اخیر شورای رقابت از منظر تورم‌زایی در این جلسات خبر داد.

محمدنژاد: اقدام شورای رقابت بازار خودرو را متشنج خواهد کرد

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: رشد قیمتی که شورای رقابت برای خودرو پیش بینی کرده است از منظر نگاه اکثر کارشناسان تاثیر افزایشی بر روی تورم برجای خواهد گذاشت و از سوی دیگر با منویات مقام معظم رهبری در راستای ضرورت مهار تورم و قول هیات دولت در این حوزه در تضاد است.

جزئیات افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها/ بازار خودرو به تعادل می‌رسد

نایب رئیس شورای رقابت ضمن اعلام جزئیات افزایش قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها بر این نکته تاکید کرد که دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری باعث افزایش تولید و در نتیجه آرامش بازار خواهد شد.

قیمت خودروهای مونتاژی اعلام می‌شود

شورای رقابت در بیانیه‌ای ضمن تشریح عواملی که در تعیین قیمت کارخانه‌ای خودروها موثر بوده است، اعلام کرد که قیمت‌های خودروهای مونتاژی (CKD) نیز پس از طی فرایند مشابه متعاقباً ابلاغ خواهد شد.

پرتیراژهای خودروسازان در بازار امروز چند؟

بررسی بازار امروز (چهارشنبه) خودرو نشان می‌دهد که قیمت‌ها در یک هفته اخیر نسبت به روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ و نخستین معاملات در سال جدید که از هفته پیش آغاز شد، تا حدودی شیب صعودی دارد؛ اما به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، هنوز بازار به خبر تصویب افزایش/اصلاح قیمت خودروها واکنش نشان نداده و آرام است.

اسحاقی: ریشه غول هفت سری که مانع خودرو دار شدن مردم می‌شود کجاست؟

نماینده قائنات در مجلس گفت: اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی می تواند سفره خانواده ای را دوباره پهن کند؛ ما حق نداریم با تصمیمات خود، گوشت و مرغ و روغن و برنج را از سفره های مردم حذف کنیم.

دستور وزیر صمت برای آزادسازی پول های بلوکه شده انصراف دهندگان خودروهای وارداتی‌

به دنبال آنکه بانک‌ها ۵۰۰ میلیون تومان مسدود شده‌ تعداد بسیاری از متقاضیان “انصرافی” خودروهای وارداتی را همچنان آزاد و پرداخت نمی‌کنند، سخنگوی وزارت صمت ضمن تاکید بر اینکه سازمان حمایت طی مکاتبه‌ای با بانک‌ها، اعلام کرده که به‌ محض انصراف بایستی وجوه مسدود شده افراد آزاد شود، از دستور صریح وزیر صمت در این رابطه نیز خبر داد.

قیمت خودروهای طرح یکپارچه چقدر خواهد بود؟

با توجه به اینکه امروز (سه‌شنبه) جلسه تصمیم‌گیری پیرامون قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها برگزار می‌شود، سخنگوی وزیر صمت ضمن تاکید براینکه فرمول قیمت‌گذاری خودروها توسط شورای رقابت تعیین شده و متولی قیمت‌گذاری این شوراست، اعلام کرد که خودروهای عرضه شده در طرح فروش یکپارچه بر اساس قیمت روز اعلامی توسط شورا تحویل خواهد شد.

خواسته برخی از متقاضیان طرح یکپارچه خودرو از وزارت صمت: امکان ویرایش حساب وکالتی فراهم شود

در حالی سایت فروش یکپارچه خودروهای داخلی برای جاماندگانی که اسامی آن‌ها در دو مرحله قبلی، توسط بانک‌ها ارسال نشده بود، برای بار سوم از روز چهارشنبه هفته جاری (۱۶ فروردین) به مدت سه روز باز می‌شود که همچنان گلایه‌ مشتریان از اشتباه بانک‌ها در تعریف حساب وکالتی به‌ نام ایران‌خودرو به جای سازمان حمایت که منجر به حذف این افراد شده است، ادامه دارد و معتقدند که چرا وزارت صمت توجهی به این تعداد کثیر متقاضیان ندارد؟

شرایط مالی قطعه‌سازان و خودروسازان سخت‌تر شده است

متاسفانه شرایط موجود، از آغاز سالی سخت‌تر خبر می‌دهد؛ به‌ویژه برای قطعه‌سازان که مطالبات‌شان از خودروسازان به رقم بسیار بالایی رسیده و هیچ چشم‌اندازی به پرداخت شدن آن‌ها ندارند.

در انتظار سقوط آزاد

همزمان با افت قیمت دلار در بازار آزاد، نرخ برخی کالاهایی که تحت تاثیر این قیمت رشد کرده بود، با افت قابل ملاحظه مواجه شده است. اکنون به ویژه در مورد برخی خودرو از سقوط آزاد قیمت سخن گفته می شود.

قرعه‌کشی خودروهای وارداتی، امروز و فردا انجام نمی‌شود

مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت از موکول شدن زمان قرعه‌کشی خودروهای وارداتی برای تعیین نوبت تخصیص متقاضیان به زمانی دیگر به‌ سبب نیاز بیشتر به زمان برای استعلام شرایط ثبت‌نام کنندگان، خبر داد.

برنامه ای پر از وعده های رویایی

در حالی که وعده‌های سیدابراهیم رئیسی همچنان عمل نشده باقی مانده و معلوم نیست این اندک وعده‌هایی که رئیس‌جمهور فعلی

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

نوسان در بازه متعارف

با این که در اردیبهشت گذشته جدود 30 درصد از ارزش بازار سهام در نوسان های منفی شاخص کل، نابود شد اما با این حال در میان معامله گرانی که ماندن در بازار را به ترک آن ترجیح داده اند هم چنان امید وجود دارد

مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک بیشتر شد

وزیر تعاون،کار رفاه اجتماعی از افزایش ۸۰ هزار تومانی مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک خبر داد و اعلام کرد این طرح از هفته آینده اجرا می‌شود و همه یارانه‌بگیران یا هر عضو از خانواده‌هایشان که ۴۰۰ هزار تومان دریافت نقدی یارانه دارند، در صورت استفاده و خرید کالابرگ الکترونیکی مبلغ یارانه آنها به ۴۸۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

روز سیاه نفت در بازار جهانی

قیمت نفت پس از سقوط بیش از چهار درصدی که شب گذشته تجربه کرد، در معاملات روز چهارشنبه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی تقاضای چین برای سوخت، به روند نزولی خود ادامه داد.