https://www.dsarmaye.ir/?p=10264

رئیس آژانس بین المللی انرژی: جهان درگیر بحران واقعی انرژی است

thumbs_b_c_02cfd99d1debc68b0e7f04adae27f58f
رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت: کمبود گاز طبیعی مایع در بازارهای جهان و کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان بزرگ، جهان را در میانه «نخستین بحران واقعی انرژی در جهان» قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سرمایه‌گذاری آنلاین، به نقل از رویترز، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی امروز گفت، کمبود گاز طبیعی مایع در بازارهای جهان و کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان بزرگ، جهان را در میانه «نخستین بحران واقعی انرژی در جهان» قرار داده است.

بیرول در هفته بین المللی انرژی سنگاپور گفت، افزایش واردات ال ‌ان‌ جی از سوی اروپا در بحبوحه بحران اوکراین و احتمال بهبود تقاضا برای سوخت در چین، بازار را با کمبود مواجه کرده است؛ این درحالی است که تنها 20 میلیارد مترمکعب ظرفیت جدید ال‌ ان ‌جی در سال آینده به بازار وارد می‌ شود.

بیرول توضیح داد، همزمان تصمیم اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس برای کاهش 2 میلیون بشکه در روز از میزان تولید خود، یک تصمیم «پرمخاطره» است زیرا آژانس بین المللی انرژی، رشد تقاضا برای نفت در جهان را در سال جاری نزدیک به 2 میلیون بشکه در روز پیش بینی می کند.

وی افزود: «در حالی که بسیاری از اقتصادها در سراسر جهان در آستانه رکورد هستند و اگر در مورد رکود جهان صحبت می کنیم… من این تصمیم را واقعا تاسف بار می بینم.»

افزایش قیمت تعدادی از منابع انرژی نظیر نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ، در زمانی که مشتریان با افزایش قیمت مواد غذایی و تورم دست و پنجه نرم می کنند، به آنها فشار بیشتری وارد می کند. قیمت های بالا و احتمال جیره بندی برای مشتریان اروپایی که برای ورود به زمستان آماده می شوند، خطرناک است.

بیرول افزود، اگر آب و هوا متعادل بماند، شاید اروپا زمستان امسال را از سر بگذراند هرچند تاحدی آسیب دیده است.

وی افزود: «مگراینکه زمستانی بسیار سرد و طولانی داشته باشیم و یا اینکه با اتفاق های غافلگیرکننده ای نظیر انفجار خط لوله نورد استریم مواجه شویم، در این صورت، اروپا این زمستان را با آسیب های اقتصادی و اجتماعی پشت سر می گذارد.»

بیرول تصریح کرد، پیش بینی می شود، مصرف نفت در سال 2023 حدود 1.7 میلیون بشکه در روز افزایش یابد از اینرو جهان همچنان به نفت روسیه برای تامین تقاضا نیاز خواهد داشت.

گفته می شود، گروه 7 در نظر دارند به منظور کاهش درآمدهای بخش انرژی روسیه، برای نفت صادراتی این کشور سقف قیمتی تعیین کنند.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا گفته است که با وجود این سقف قیمتی، روسیه همچنان 80 تا 90 درصد نفت خود را می فروشد.

این مقام آژانس بین المللی انرژی در این رابطه گفت: «من فکر می کنم این وضعیت (ادامه صادرات روسیه) خوب است زیرا جهان در حال حاضر هنوز به نفت روسیه برای ورود به بازار نیاز دارد. 80 تا 90 درصد برای پاسخ به تقاضا خوب است.»

وی افزود، هنوز حجم عظیمی از ذخایر استراتژیک نفت وجود دارد که می توان در زمان اختلال در عرضه از آنها استفاده کرد، (اما) یک آزادسازی از این منابع هنوز در دستور کار نیست.

بیرول خاطرنشان کرد، این بحران انرژی می تواند یک نقطه عطف برای تسریع در استفاده از منابع انرژی پاک و ایجاد یک سیستم ایمن و پایدار انرژی باشد.

منبع:فارس

پایان پیام/

کد خبر: 10264

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران برگزار شد

همزمان با دهه مبارک فجر دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران با حضور جمعی از مدیران عالی، کارکنان ایثارگر و خانواده ٩٠ شهید این بانک از سراسر کشور، پنج‌شنبه ١٣ بهمن سال جاری در مشهد مقدس برگزار شد.

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سقوط در ابتدا، صعود در انتها

با این که شاخص کل بورس این هفته را با سقوط آغاز کرد و این سقوط در روز دوم نیز ادامه یافت، اما در پایان هفته ورق به نفع شاخص برگشت و روند صعودی شاخص آغاز شد.

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تعیین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه امروز این کمیسیون گفت که حقوق ورودی واردات گوشی های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به ماخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.