به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین

رشد ۱۰ درصدی کشفیات قاچاق لوازم خانگی در سال گذشته

رشد ۱۰ درصدی کشفیات قاچاق لوازم خانگی در سال گذشته
براساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا رشد ۱۰ درصدی کشفیات قاچاق لوازم خانگی در سال گذشته افزایش پیدا کرده است . قاچاق لوازم خانگی همواره یکی از معضلات رشد این صنعت بوده است و حالا این حجم کشفیات قاچاق لوازم خانگی از ۱۷/۶۹۳ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ به ۱۸/۹۲۲ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ رسیده که افزایش ده درصدی را نشان می‌دهد. ستاد و ارز در واکنش به انتشار مطلبی تحت عنوان” تیغ قاچاق بر گلوی تولیدکنندگان لوازم خانگی”به ارائه توضیحاتی پرداخت.

بر اساس توضیحات راساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا رشد ۱۰ درصدی کشفیات قاچاق لوازم خانگی در سال گذشته افزایش پیدا کرده است به شرح زیر است:

“یکی از اهداف اصلی ممنوعیت واردات لوازم خانگی ایجاد بازاری برای تولید داخل و تلاش برای حمایت از صنعت مذکور با استفاده از این سیاست بوده که در همین راستا علی رغم رشد کمی و کیفی وضعیت تولید داخل که قابل تقدیر هم میباشد کماکان مقدار تولیدات و شیوه های توزیع آن توان تأمین و تنظیم کامل بازار را ندارد فلذا در کنار تولید داخل واردات از طریق رویه های قانونی مرزی نیز مدنظر تصمیم گیران قرار داشته است.

کنترل معضل قاچاق در دستور کار

کنترل قاچاق لوازم خانگی یکی از مطالبات جدی و پیگیریهای مستمر این ستاد و همچنین بخش خصوصی فعال در حوزه لوازم خانگی اجرای مستمر طرحهای پاکسازی سطح عرضه و تا امن سازی بازار از عرضه ی اجناس خارجی میباشد. در همین راستا قرارگاه مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور تمامی عوامل دخیل در این امر اجرای طرحهای اقدام محور در سطح عرضه را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده است.

در نتیجه اجرای این طرح حجم کشفیات قاچاق لوازم خانگی از ۱۷/۶۹۳ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ به ۱۸/۹۲۲ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ رسیده که افزایشی ده درصدی را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر برخورد با عرضه‌ی کالاهای خارجی در بازار لوازم خانگی رشد قابل توجهی داشته است و طرح های مقابله ای با قاچاق لوازم خانگی این فرصت را برای عرضه بیشتر محصولات تولید داخل در بازار ایجاد کرده است.

شایان توجه است علی رغم همه تنگناها دولت سیزدهم در خصوص قاچاق لوازم خانگی حساس بوده و روند مبارزه هدفمند را مجدداً در دستور کار قرار داده است. در همین راستا در کنار کلیه کالاها به صورت عام، مبارزه با کالای پوشاک به صورت خاص از ابتدای دی ماه پیگیری شده است و طی روزهای آینده مبارزه با کالاهای لوازم خانگی دخانیات و غیره نیز به صورت اختصاصی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در نهایت تأکید می شود اگر چه کنترل قاچاق لوازم خانگی یک وظیفه است اما مطابق ماده ۱۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مرجع تخصصی تهیه و ارائه برآوردها اطلاعات و آمار در امر قاچاق کالا و ارز است؛ بنابراین این ستاد از فعالان صنفی و اصحاب رسانه تقاضا دارد با ارائه آمارهای غیر مستند و بر اساس تحلیلها و برداشتهای شخصی و صرفاً نظرخواهی میدانی محدود اقدام به ذکر آمار و گزارشات خلاف واقع ننمایند که موجب شائبه جامعه شده و در اذهان عمومی اثرات منفی برجای خواهد گذاشت.”

 

پایان پیام./

به این مطلب امتیاز دهید.
تبلیغات