https://www.dsarmaye.ir/?p=15704

در گفت‌وگو با رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا مطرح شد:

نتیجه بازی با آبروی تُجار، آشفتگی بازار کاغذ بود

nikdel
حمید نیکدل معتقد است؛ فرآیند واردات، توزیع و فروش کاغذ در بازار، یک فرآیند کنترل شده است، بنابراین انتساب اتهام احتکار و قاچاق به تجار کاغذ، جز آشفته کردن بازار، نتیجه‌ای نداشته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوای تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری دنیای سرمایه‌گذاری، درباره افزایش قیمت و وضعیت بازار کاغذ اخیر بیان کرد: به دلیل تحریم‌ها و نوسانات قیمت ارز، امکان پیش‌بینی آینده بازار کاغذ وجود ندارد. البته این وضعیت در سایر بازارها نیز مشابه است و افزایش قیمت‌ها نیز تابع همین شرایط است. در نظر داشته باشید که حدودا 70 درصد از اقلام کاغذ و مقوایی که در بازار خرید و فروش می‌شود، وارادتی هستند؛ بنابراین مستقیما از افزایش نرخ ارز و البته افزایش قیمت‌های جهانی تاثیر می‌پذیرند.

نیکدل توضیح داد: شاید کاغذ و مقوا، از معدود کالاهایی باشد که امکان واردات آن به شکل قاچاق وجود ندارد و می‌توانم بگویم تقریبا 100 درصد موجودی بازار از مسیر قانونی و با پرداخت هزینه‌های گمرک و… به دست بنگاه‌های فروش می‌رسد. بنابراین بازار کاغذ و مقوا، یک بازار کنترل شده است و عوامل داخلی با توجه به حجم بالای مصرف و تناژ‌های سنگینی که وارد بازار می‌شود، نمی‌توانند چندان نقشی در بالا بردن قیمت‌ها داشته باشند.

‌وی با دفاع از کارنامه تجار قدیمی کاغذ، گفت: شاید در برخی موارد، تاجری بعد از وارد کردن کاغذ و محاسبه هزینه‌های مختلف، متوجه شود به دلیل نوسان نرخ ارز، قیمت بازار کمی پایین‌تر از قیمتی است که او به‌عنوان مال‌التجاره، سرمایه‌گذاری کرده است؛ بنابراین طبیعی است که محموله خود را تا زمانی که قیمت بازار به سطح مقبول برسد، انبار کند. به نظر من این احتکار نیست؛ خصوصا در شرایطی که همه چیز در مسیر قانونی پیش رفته و اطلاعات کامل از تاجر، نوع و میزان محموله وارداتی و حتی انباری که محموله در آن تخلیه شده، مشخص است.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوای تهران اضافه کرد: متاسفانه در سال‌های قبل شاهد برخوردهای ناصحیحی در این زمینه بودیم و اخباری مبنی بر دستگیری سلاطین کاغذ شنیده می‌شد که صدمات جدی به واردات کاغذ وارد کرد. مثلا از کشف انباری خبر می‌دادند که در آن 50 یا 100 تن کاغذ «احتکار» شده بوده و… که به نظر من این اقدامات، غیرکارشناسانه بود. دست‌اندرکاران حتی متوجه نبودند میزان محموله‌های مذکور در مقابل مصرف کاغذ سالانه کشور، اصلا به چشم نمی‌آیند و مصرف روزانه برخی از چاپخانه‌ها به تنهایی، بیشتر از حجم محموله‌هایی است که اعلام می‌کردند.

وی با اشاره به برخی پیگردهای قضایی در سال‌های گذشته گفت: درواقع سلطان کاغذی وجود ندارد و این رفتارها باعث شد برخی تجار باسابقه و خوشنام با مشکل روبه‌رو بشوند و عمدتا دیگر تمایلی به واردات کاغذ و مقوا نشان ندهند؛ چون احساس می‌کنند با آبروی آن‌ها بازی شده است. آزرده‌خاطر شدن آن‌ها صدمات زیادی را به این بازار وارد کرده و به نظر من بخشی از بی‌ثباتی قیمت‌ها و آشفتگی بازار نیز به عدم حضور تاجران سرشناس برمی‌گردد.

کد خبر: 15704

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تعیین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه امروز این کمیسیون گفت که حقوق ورودی واردات گوشی های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به ماخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.

واردات خودروهای کارکرده از مناطق آزاد انجام می‌شود/ تا تصویب بودجه باید منتظر ماند

در پی موافقت اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با واردات خودروهای کارکرده زیر پنج سال در سال آینده، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعلا واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود، معتقد است که تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی قطعی نیست و باید منتظر ماند.

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سقوط در ابتدا، صعود در انتها

با این که شاخص کل بورس این هفته را با سقوط آغاز کرد و این سقوط در روز دوم نیز ادامه یافت، اما در پایان هفته ورق به نفع شاخص برگشت و روند صعودی شاخص آغاز شد.