راهکار علی مخزن برای به‌روز رسانی صنعت چاپ؛

نوسازی ناوگان چاپ با فروش ماشین‌های قدیمی به کشورهای همسایه

علی مخزن
مدیرعامل چاپ طلایه مرجان معتقد است برای نوسازی ناوگان فرسوده چاپ، لازم است دولت اجازه فروش و صادرات ماشین‌های قدیمی چاپ را به چاپخانه‌داران بدهد.

مخزن در گفت‌وگو با پایگاه خبری دنیای سرمایه‌گذاری آنلاین؛ با تاکید بر ضرورت نوسازی ناوگان چاپ و ضرورت فروش ماشین چاپ قدیمی، بیان کرد: ناوگان چاپ در ایران به‌شدت فرسوده است و به قول یکی از همکاران، اگر فکری برای نوسازی این صنعت نشود، به‌زودی کشور به گورستان ماشین‌های فرسوده و از کارافتاده چاپ تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل چاپ طلایه مرجان گفت: یکی از موانع نوسازی چاپخانه‌ها این است که به ما اجازه فروش و صادرات ماشین‌های قدیمی‌‌مان را نمی‌دهند. اگر این امکان ایجاد شود، مشتریان فراوانی در منطقه و بین کشورهای همسایه وجود دارند که می‌توانیم به آن‌ها ماشین بفروشیم و با پول آن‌ها، دستگاه‌های جدیدتری وارد کنیم.

وی همچنین از برخی دستورالعمل‌های دست‌وپاگیر انتقاد کرد و ادامه داد: مشکل دیگری که در واردات ماشین به کشور وجود دارد، این است که دولت ما را ملزم می‌کند تا ماشین‌هایی را وارد کنیم که کمتر از پنج سال عمر دارند، در حالی ‌که برخی از ماشین‌ها نسبت به 10 سال قبل، هیچ تغییری نکرده‌اند و می‌توان آن‌ها را با قیمت پایین‌تری خریداری کرد.

این پیشکسوت صنعت چاپ همچنین در انتقاد به قوانین گمرکی در این زمینه گفت: گاهی به جای اینکه مالیات را بر اساس قیمت ماشین خریداری شده تعیین کنند، بر مبنای وزن آن محاسبه می‌کنند. با این حساب برای ماشینی که 100 هزار دلار خریداری شده و 20 تُن وزن دارد، 600 هزار دلار (به ازای هر کیلوگرم، 3 دلار) گمرکی تعیین می‌کنند!

مدیرعامل چاپ طلایه مرجان افزود: اگر گمرک نسبت به قیمت اعلام‌شده فروش ماشین های چاپ شبهه دارد، می‌تواند از اتحادیه صنعت چاپ تقاضای کارشناسی کند. اگر قرار است، شاهد رشد و شکوفایی صنایع مختلف باشیم، باید این موانع رفع شود که این اهداف تنها با وجود متولی دلسوز و مطلع دست‌یافتنی است.

وی فقر اطلاعات و دانش فنی را بعد از فرسودگی ناوگان چاپ دومین عامل بازدارنده این صنعت خواند و گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر با ورود افرادی به صنعت چاپ مواجه بوده‌ایم که حتی نمی‌توانند ماشین چاپ را روشن کنند. تنها درصد پایینی از چاپخانه‌داران در کشورمان، دانش کار با ماشین‌آلات چاپی را دارند.

مخزن با تاکید بر ضرورت ارتقاء دانش در این صنعت، افزود: چاپخانه‌داری که فرضا یک ماشین پنج میلیارد تومانی وارد می‌کند، راضی به پرداخت مبلغ ناچیزی برای آموزش کارگری که باید با آن ماشین کار کند، نیست، به همین دلیل سنسورهای اکثر ماشین‌ها را از کار می‌اندازند، چون شیوه کار کردن با آن را بلد نیستند و این موضوع بر کیفیت کار آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

این فعال صنعت چاپ اضافه کرد: در دهه‌های اخیر افرادی خارج از این خانواده، بدون داشتن دانش و تجربه لازم و صرفا با این توجیه که چاپ، کار پردرآمدی است، وارد این صنعت شدند و در این میان، یک عده نیز با سوءاستفاده از بی‌تجربگی آنان، با دریافت سودهای کلان، ماشین‌های مستهلک و قدیمی افست وارد کردند که نتیجه آن ایجاد رقابت‌های ناسالم با پایین آوردن تعرفه و قیمت‌شکنی‌ها به آن دست بود.

وی نسبت به تداوم این فرایند و تسری آن به سایر بخش‌های صنعت چاپ هشدار داد و گفت: متاسفانه همان اتفاقی که پیش‌تر در چاپ افست شاهد آن بودیم، امروز در چاپ لیبل در حال وقوع است، درحالی ‌که در دنیای چاپ و بسته‌بندی زمینه‌های کاری متعددی مانند چاپ لیبل‌های هوشمند وجود دارد که هنوز کسی در آن‌ها پا نگذاشته است.

مدیرعامل چاپ طلایه مرجان که از 13 سالگی وارد این حرفه شده است، درباره آینده این صنعت گفت: با وجود اینکه همیشه آدم خوش‌بینی بوده‌ام، آینده مطلوبی را برای صنعت چاپ و بسته‌بندی نمی‌بینیم، چراکه متولی دلسوزی برای این صنعت وجود ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حکم ناپدری را دارد.

و تاکید کرد: یکی از مهمترین عواملی که به صنعت چاپ لطمه زده، سنتی اداره کردن چاپخانه‌ها است. دیگر دوره مدیریت‌های سنتی سرآمده و توسعه این صنعت به برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری‌های کلان نیاز دارد و این موارد را تنها می‌توان از یک متولی دلسوز و متخصص انتظار داشت.

کد خبر: 12552

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

بیانیه انجمن متخصصان گردشگری به مناسبت روز جهانی گردشگری

به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین، پنجم مهرماه ۱۴۰۲ مصادف با ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ روز جهانی گردشگری است. سازمان جهانی گردشگری یکی از نهادهای مهم سازمان ملل متحد است. این سازمان در هر سال به مناسبت این روز

تولید ایمپلنت‌های جذبی با سبک‌ترین فلز دنیا/درگیری توسعه فناوری با عدم چابکی سیستم دولتی

محققان یکی از شرکت‌های فناور با دستیابی به دانش فنی ساخت ایمپلنت‌های منیزیمی به ساخت نوعی ایمپلنت جذبی نائل شدند که بیماران بعد از ترمیم استخوانشان نیاز به جراحی دوم برای خارج کردن آن ندارند و این در حالی است که به گفته آنها این طرح همچنان در پیچ و خم‌های دریافت مجوزهای بالینی قرار دارد.

اهمیت 27 نقطه ساحلی کشور در رونق اقتصاد دریا

معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی گفت: هم اکنون وزارت راه و شهرسازی با تعیین ۲۷ نقطه در نوار ساحلی برای هم پیوندی استان‌ها برنامه‌ریزی کرده و با شکل گیری اقتصاد دریا در ۲۷ نقطه نوار ساحلی فعالیت

کشاورزی بروجرد صعود یا سقوط ؟!؟

به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین، در مسیر جاده بروجرد به اشترینان باغهای پر میوه فراوانی وجود دارند

ارتباطی بی اثر ولی زنده

lصاحبه اخیر رافایل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره سطح همکاری ها و مناسبات با جمهوری اسلامی

بررسی چالش‌های صنعت فولاد ایران در میزگرد ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هشتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" ظرفیت‌های صنعت فولاد کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران این حوزه مورد بحث ...

بررسی وضعیت صنعت رمزارز در ایران از سوی ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هشتادمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" فراز و نشیب‌های صنعت رمزارز در ایران توسط مدیران و صاحب‌نظران مورد بحث و ...

بررسی چالش‌های صنعت بیمه کشور در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و نهمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" مهمترین چالش‌های صنعت بیمه کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران این حوزه مورد ...

بررسی توانمندی‌های صادراتی کشور در شماره جدید ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و هشتمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" توانمندی‌های صادراتی کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران مورد بحث و بررسی قرار ...

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سهم بیش از ۵۷ درصد ۱۰ عضو بریکس از تجارت خارجی ایران

به گفته سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، در پنج ماهه نخست امسال، ۱۰ کشور عضو بریکس ۵۷.۷ درصد کل تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داده و سهم این کشورها از کل صادرات غیرنفتی ایران نیز ۴۷ درصد بوده است.

درخواست حذف پیمان‌سپاری ارزی برای بخش خصوصی/ سهم بخش خصوصی از صادرات چقدر است؟

در جلسه اخیر اتاق بازرگانی تهران با معاون ارزی بانک مرکزی، نمایندگان بخش خصوصی خواستار تک‌نرخی کردن ارز و حذف پیمان‌سپاری ارزی برای بخش خصوصی شدند، چرا که این موضوع منجر به کاهش صادرات و قدرت رقابت در حوزه‌های مختف شده و از طرف دیگر کل صادرات بخش خصوصی واقعی حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار است.