به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین؛

وضعیت گرید مصرف انرژی برای لوازم خانگی ایرانی

عباس هاشمی - وضعیت گرید لوازم خانگی

عباس هاشمی دبیر انجمن لوازم خانگی ایران با اشاره به وضعیت گرید مصرف انرژی برای لوازم خانگی ایرانی گفت: به تازگی وزیر نیرو اعلام کرده ، واردات لوازم خانگی بی‌کیفیت و پُرمصرف به کشور در پی مصوبه هیات دولت، ممنوع و از ورود اینگونه کالاها به شدت جلوگیری خواهد شد. حال این سوال در بین بسیاری از مردم مطرح شده که وضعیت کیفیت لوازم خانگی داخلی از لحاظ گرید آیا مطلوب است یا خیر؟

دبیر انجمن لوازم خانگی با تشریح وضعیت گرید مصرف انرژی گفت: وضعیت کیفیت لوازم خانگی داخلی از لحاظ  گرید انرژی کالا به کالا متفاوت است. برای مثال در حال حاضر یخچال فریز در ایران با گرید انرژی‌های مختلف از جمله A+++، A+ و  A… تولید می‌شود. خوشبختانه وضعیت گرید مصرف انرژی برای لوازم خانگی ایرانی مورد بررسی قرار می گیرد و در حوزه گرید انرژی در کشور ما مطلوب است.

به گفته هاشمی اغلب کالاهای تولیدی داخل ایران در اروپا و مناطق سردسیر گرید انرژی به مراتب بالاتری را کسب می‌نمایند و تعیین رتبه انرژی بر اساس یکسری فاکتورها و الزامات در آزمایشگاه‌ها تعیین و مشخص می‌شوند، از همین رو کالاهایی که انرژی‌بر هستند به ویژه با توجه به محدودیت تامین انرژی و رقابت‌پذیری حتما بایستی این الزامات رعایت شود.

وضعیت گرید مصرف انرژی در لوازم خانگی

وی افزود: حتی اخیرا تولید کولرآبی الکتروموتورهای معمولی حذف و موتورهای BLDC  و موتورهای کم‌مصرف جایگزین آن شده است. در همین زمینه به تازگی اولین خط تولید انبوه موتور BLDC برای کولرهای آبی با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار موتور در فاز اول و ۵۰۰ هزار موتور در فاز نهایی با افتتاح شد.

بنا بر اعلام کارشناسان، نسل موتورهای BLDC نسبت به موتور‌های القایی قدیمی ۳۰۰ وات کاهش توان خواهند داشت و با ساخت و جایگزینی سالانه ۵۰۰ هزار موتور جدید به جای موتورهای کولر قدیمی، زمینه صرفه‌جویی ۲۳۰ مگاواتی فراهم خواهد شد. البته برای تحقق این جایگزینی زمان‌بندی منطقی لازم است.

هاشمی خاطر نشان کرد: لازم به تاکید است که شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی و انجمن ملی صنایع لوازم خانگی ایران با سازمان ملی استاندارد، وزارت نیرو، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در وزارت نفت و … در تعامل و ارتباط هستند و این روند بسترسازی شده و در حال ادامه است.

دبیرانجمن لوازم خانگی ایران تاکید کرد: همچنین با توجه به رشد زندگی شهرنشینی و بحث هوشمند سازی لوازم خانگی موضوع گِرید انرژی و سازگاری با محیط‌‌‌ زیست در حوزه صنعت لوازم خانگی مطرح است و این مسیر در ایران نیز باید دنبال شود؛ چرا که به مرور منابع طبیعی محدودتری در اختیار خواهیم داشت از همین رو باید به سمت و سوی تولیدات لوازم خانگی هوشمند به منظور استفاده از کمترین انرژی پیش برویم.

 

پایان پیام./

به این مطلب امتیاز دهید.
تبلیغات