https://www.dsarmaye.ir/?p=20029

پتروشیمی جم، بزرگ‌ترین مجموعه الفینی ایران با تولیدات گسترده و رونق بالای صادرات

322123

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم گفت: پتروشیمی جم با تولید یک میلیون و 320 هزار تن اتیلن و 600 هزار پلی‌اتیلن بزرگ‌ترین مجموعه الفینی کشور است.

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سرمایه‌گذاری آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی جم؛  عبدالرحیم قنبریان با اشاره به تاریخچه صنعت پتروشیمی گفت: ایجاد صنعت پتروشیمی در ایران قدمتی بیش از 60 ساله داشته است، از آنجا که رشد این صنعت نیازمند فعالیت‌های تخصصی گسترده‌تر و هماهنگ با صنعت نفت و گاز بود به زودی ضرورت ایجاد سازمانی برای توسعه و هدایت صنعت پتروشیمی مشهود شد و به همین سبب بعد از پنج سال شرکت ملّی صنایع پتروشیمی با مالکیت دولت و تحت پوشش شرکت ملّی نفت ایران تأسیس و تمام فعالیت‌های مرتبط با ایجاد و توسعه صنایع پتروشیمی در این شرکت متمرکز شد.

وی ادامه داد: در دهه‌های 5۰،4۰ و60 صنعت پتروشیمی رشد چشمگیری نداشت و تا اواخر دهه 70 ما شاهد رشد آنچنانی در این صنعت نبودیم.

مدیرعامل جم با بیان اینکه در انتهای دهه ۷۰ با رویکرد جلوگیری از خام‌فروشی تحولی در صنعت پتروشیمی رقم خورد، عنوان کرد: توسعه صنعت پتروشیمی به صورت جدی در مراکز هاب‌های مختلف منطقه ماهشهر و عسلویه شروع شد که فاز یک این توسعه در منطقه عسلویه با پتروشیمی‌های پارس، پردیس، آریا ساسول، جم و زاگرس بود، همچنین شرکت مبین انرژی خلیج‌فارس، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای یوتیلیتی در ایران، در منطقه عسلویه شروع به کار نمودند.

قنبریان تاکید کرد: در ادامه و دهه ۸۰ و۹۰ فازهای دو و سه مجتمع پتروشیمی ایجاد شد و در حال حاضر ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی حدود ۹۰ میلیون تن می‌باشد که در همین راستا فرصت ایجاد اشتغال و تحول اقتصادی در کشور رقم خورده است.

وی با اشاره به چشم‌انداز صنعت پتروشیمی گفت: کشور ایران دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است، در ابتدا چشم‌انداز صنعت پتروشیمی استفاده از این ذخائر به بهترین شکل ممکن بود امّا با گذشت زمان یکی از راهبردهای اساسی صنعت پتروشیمی ایجاد زنجیره ارزش می‌باشد.

مدیرعامل پتروشیمی جم خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت‌های پایین‌دستی در حال رشد و توسعه می‌باشند و شرکت ملّی صنایع پتروشیمی از سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند هستند در این زنجیره سرمایه‌گذاری کنند حمایت می‌کند تا بتواند از خام‌فروشی جلوگیری و مواد خام را به محصولاتی که دارای ارزش افزوده بیشتری برای کشور هستند تبدیل کند.

عبدالرحیم قنبریان با بیان اینکه پتروشیمی جم، بزرگ‌ترین مجموعه پتروشیمی الفینی ایران است، افزود: پتروشیمی جم با تولید یک میلیون و 320 هزار تن اتیلن و 600 هزار تن پلی‌اتیلن بزرگ‌ترین مجموعه الفینی کشور، با درآمد ۱.۵ میلیارد دلار در سال و ۲۵ درصد سود خالص در منطقه عسلویه قرار گرفته است. این مجموعه متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری است که بخشی از حقوق بازنشستگان از این مجموعه پرداخت می شود.

وی در خصوص نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بیان کرد: این نمایشگاه فرصتی است برای شرکت‌های مختلف به منظور نشان دادن توانایی‌ها، تحقیق و توسعه، پروژه‌های جدید و ارائه نوآوری‌های صورت گرفته در صنعت نفت، این نمایشگاه علاوه بر اینکه فرصتی برای تبادل اطلاعات و تجارب بین شرکت‌های مختلف است، در معرفی و فروش محصولات موثر می‌باشد.

مدیرعامل جم ادامه داد: پتروشیمی جم برای اولین بار در این نمایشگاه حضور دارد و حضور این شرکت در نمایشگاه‌های قبلی مشخصاً در حوزه پلیمر و محصولات پتروشیمی بوده است.

قنبریان افزود: جم در حوزه بازاریابی فعالیت‌های موثری انجام داده است که نتیجه‌ی آن منجر به فعالیت این شرکت در شرق آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و اروپا شده است.

وی در خصوص تامین نیازهای داخل و خارج در حوزه پتروشیمی گفت: ما موظف هستیم در ابتدا نیاز داخل کشور را تامین کنیم و به صورت مازاد آن را به خارج از کشور صادر کنیم، حدود ۶۰ درصد از محصولات تولید شده در داخل و ۴۰ درصد به عنوان صادرات به کشورهای دیگر فرستاده می‌شوند.

مدیرعامل پتروشیمی جم در پایان خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی جم در بورس کالا عرضه می‌شود اما تلاش می‌کنیم که این محصولات به فرآورده‌های باارزش‌تری تبدیل شود.

انتهای‌پیام/

کد خبر: 20029

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

روز سیاه نفت در بازار جهانی

قیمت نفت پس از سقوط بیش از چهار درصدی که شب گذشته تجربه کرد، در معاملات روز چهارشنبه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی تقاضای چین برای سوخت، به روند نزولی خود ادامه داد.

صادرات نفت روسیه در اوج سه ماهه ماند

صادرات نفت روسیه به بازارهای بین‌المللی کاهش پیدا کرده است اما همچنان هیچ نشانه قابل توجهی از کاهش تولیدی که کرملین اصرار دارد این کشور انجام می‌دهد را نشان نمی‌دهد.

بیشتر خرید کنید، بیشتر یارانه بگیرید!

با گذشت حدود یک سال از گام جدید اصلاحات یارانه‌ای که از سوی دولت سیزدهم کلید خورد، حالا دولت فاز جدیدی از تغییرات یارانه‌ای را آغاز کرده و این بار به سراغ کالابرگ رفته است.

برنامه ای پر از وعده های رویایی

در حالی که وعده‌های سیدابراهیم رئیسی همچنان عمل نشده باقی مانده و معلوم نیست این اندک وعده‌هایی که رئیس‌جمهور فعلی

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

نوسان در بازه متعارف

با این که در اردیبهشت گذشته جدود 30 درصد از ارزش بازار سهام در نوسان های منفی شاخص کل، نابود شد اما با این حال در میان معامله گرانی که ماندن در بازار را به ترک آن ترجیح داده اند هم چنان امید وجود دارد

مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک بیشتر شد

وزیر تعاون،کار رفاه اجتماعی از افزایش ۸۰ هزار تومانی مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک خبر داد و اعلام کرد این طرح از هفته آینده اجرا می‌شود و همه یارانه‌بگیران یا هر عضو از خانواده‌هایشان که ۴۰۰ هزار تومان دریافت نقدی یارانه دارند، در صورت استفاده و خرید کالابرگ الکترونیکی مبلغ یارانه آنها به ۴۸۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.