https://www.dsarmaye.ir/?p=7691

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در تیرماه سال جاری نشان می‌دهد که در این ماه بیش از ۵۸۶ هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ معادل ۸.۴ و ۷.۷ درصد کاهش یافته است.

چقدر چک برگشتی داشتیم؟

57862587

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سرمایه‌گذاری آنلاین،تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده است، نشان می‌دهد که در تیرماه سال جاری بیش از ۶.۳ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۳۳۲ هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۶.۴ و ۳ درصد نسبت به ماه قبل کاهش دارد.

از سوی دیگر، بیش از ۵.۷ میلیون فقره با ارزشی حدود ۲۹۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از چک‌های مبادله‌ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۶.۱ و ۲.۵ درصد کاهش دارد. در کنار چک‌های وصولی بیش از ۵۸۶ هزار فقره چک هم برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی به ترتیب با  ۸.۴ و ۷.۷ درصد کاهش داشته است.

همچنین در این مدت، در استان تهران بیش از ۱.۹ میلیون فقره چک با ارزشی معادل ۱۷۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که بیانگر صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است. چک‌های وصول شده در تهران حدود ۱.۸ میلیون فقره به ارزشی حدود  ۱۵۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و چک‌های برگشتی حدود ۱۶۵ هزار فقره به ارزشی حدود ۱۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.

از سوی دیگر، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده ۹۰.۷ و ۸۹.۶ درصد وصولی و ۹.۳ و ۱۰.۴ درصد برگشت داده شده است.

میزان چک‌های برگشتی به تفکیک علل 

علاوه بر این، در تیر ماه امسال حدود ۵۶۸ هـزار فقـره چـک بـه ارزشی بیش از ۳۳.۳ هزار میلیـارد تومان به دلایل کسری یـا فقـدان موجـودی برگشـت خورده است که درواقـع از نظـر تعـداد ۹۶.۸ و از نظر ارزش نیز ۹۶.۵ درصد از کل چک‌های‌ برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

از سوی دیگر، در استان تهران معادل ۱۵۸ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد ۹۶.۱ و از نظر مبلغ نیز ۹۵.۷ درصد چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل چک‌های برگشتی بوده است.

چند درصد از چک‌های وصولی رمزدارست؟

همچنین، در این ماه در کل کشور بیش از ۶.۱ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بیش از ۵.۷ میلیون فقره عادی و بالغ بر ۰.۴ میلیون فقره رمزدار بوده است؛ بنابراین در کل کشور ۹۳ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۷ درصد را چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

از نظر مبلغی نیز، از بیش از ۵۰۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور، حدود ۲۹۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای چک‌های عادی و بالغ بر ۲۰۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۵۹.۳ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۴۰.۷ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

طبق این گزارش، در تیر ماه امسال در کـل کشـور حدود ۴۲۹ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود ۲۰۴ هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به‌ترتیب ۷.۴ و ۲۹.۹ درصد کاهش یافته است.

اما در ماه مورد بررسی، در استان تهران بیش از ۱۴۲ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود ۱۳۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۵۱.۵ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۳.۲ درصـد)، اصفهان (۹.۶ درصد) و خراسان رضوی (۸.۷ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.
همچنــین، ۷۶.۴ درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (۶۶.۸ درصــد)، اصفهان ( ۴.۹ درصد) و خراسان رضوی ( ۴.۷ درصد) وصول شده است.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

کد خبر: 7691

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران برگزار شد

همزمان با دهه مبارک فجر دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران با حضور جمعی از مدیران عالی، کارکنان ایثارگر و خانواده ٩٠ شهید این بانک از سراسر کشور، پنج‌شنبه ١٣ بهمن سال جاری در مشهد مقدس برگزار شد.

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سقوط در ابتدا، صعود در انتها

با این که شاخص کل بورس این هفته را با سقوط آغاز کرد و این سقوط در روز دوم نیز ادامه یافت، اما در پایان هفته ورق به نفع شاخص برگشت و روند صعودی شاخص آغاز شد.

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تعیین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه امروز این کمیسیون گفت که حقوق ورودی واردات گوشی های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به ماخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.