https://www.dsarmaye.ir/?p=13628

۷۷۰ هزار میلیارد تومان تراکنش‌های شاپرک در یک ماه

62051573
مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در هشتمین ماه سال جاری به بیش از ۷۷۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مهر ماه در تعداد و ارزش ریالی به ترتیب ۰.۵۹ و ۹.۳۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری آنلاین به نقل از ایسنا، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در آبان ماه سال جاری به ۳۷۳۲ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۷۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به مهر ماه معادل ۰.۵۹ درصد در تعداد و ۹.۳۱ درصد رشد در ارزش ریالی داشته است.

البته، تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل نیز ۱۳.۷۷ و ۱۵.۴۵ درصد رشد داشته و رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل ۹.۳۱ درصد بوده است.

در آبان ماه ۱۴۰۱، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۴.۸ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۲.۷۴ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۹۲.۴۶ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۹.۵۷ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۶.۲۷ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۱۶ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در آبان ماه معادل ۹۳ درصد موفق و هفت درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است.

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۱.۱۸ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۰۹ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۰.۶۹ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۷.۳۷ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۶۷ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در آبان ماه سال جاری نیز ۱۲.۸۸ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۶۴ درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در آبان ماه سال‌جاری، ابزار پذیرش موبایلی با ۸۱۵ تراکنش به ازای هر ابزار پذیرش موبایلی در مکان نخست قرار می‌گیرد و کارتخوان فروشگاهی با ۳۷۷ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش اینترنتی با ۲۹۷ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

البته، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم ۹۲.۴۶ درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

 

افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۳۷۸ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش ۱۱.۵۴ واحدی (۲.۹۷درصدی) را تجربه کرده است. همچنین، بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به کارت‌خوان فروشگاهی بوده است.

در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد ۶۰۳ هزار و ۴۰۲ ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش ۱۱۴ هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم ۱۸.۹ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از ۱۲۵ هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا ۱۳۷۰ میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و ۹۳ میلیون تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها ۶۵۵ هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد ۹ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۱۱۷ عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و ۱۵۵ میلیون تومان رسیده است.

 

علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در آبان ماه امسال،  با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط ۶.۳۷ میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است.

با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد ۰.۱۳ میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش ۱.۹۰ میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است، در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، ۲.۰۷ میلیون ریال بوده است.

 

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

کد خبر: 13628

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران برگزار شد

همزمان با دهه مبارک فجر دهمین یادواره شهدای بانک صادرات ایران با حضور جمعی از مدیران عالی، کارکنان ایثارگر و خانواده ٩٠ شهید این بانک از سراسر کشور، پنج‌شنبه ١٣ بهمن سال جاری در مشهد مقدس برگزار شد.

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سقوط در ابتدا، صعود در انتها

با این که شاخص کل بورس این هفته را با سقوط آغاز کرد و این سقوط در روز دوم نیز ادامه یافت، اما در پایان هفته ورق به نفع شاخص برگشت و روند صعودی شاخص آغاز شد.

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تعیین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه امروز این کمیسیون گفت که حقوق ورودی واردات گوشی های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به ماخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.