حرکت به سمت برقی‌سازی راه‌حل اساسی کاهش آلودگی صوتی است

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سرمایه‌گذاری آنلاین به نقل از روابط عمومی مپنا؛ مدیرعامل گروه مپنا، تسری الگوی مپنا به عنوان یکی از افتخارآمیزترین بنگاه‌های صنعتی ایران و مروج تفکر خودباوری به دیگر صنایع را موجب موفقیت صنعتی کشور عنوان کرد.

“عباس علی‌آبادی” در سخنرانی افتتاحیه نهمین کنگره علوم صوتی ایران، گفت: نخست مهندس عالم، پروردگار متعال است و در تفکر اسلامی،‌ انسان خلیفه خداوند و قادر به شکافتن همه مرزها است. نتیجه اجرا شدن چنین تفکری، شکل‌گیری مجموعه‌ مپنا در مقیاس جهانی و رقیب بزرگان بین‌المللی و ‌در لبه فناوری است. البته ما اعتقاد داریم مپنا همچنان در ابتدای مسیر توسعه است و ظرفیت‌های بالایی برای رشد دارد. علی‌آبادی افزود: مپنا تاکنون تنها بنگاه حل مسئله بود ولی استراتژی که ما امروز دنبال می‌کنیم، استراتژی خلق آینده است. ما معتقدیم آینده متفاوت از امروز خواهد بود و برای خلق آن باید مطالعه و تلاش کرد.

مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به شراکت بیش از نزدیک به 4 هزار شرکت در زنجیره تأمین گروه مپنا، تأکید کرد: مپنا هم‌اکنون صادرکننده بیش از 200 کالای پیشرفته به دیگر کشورها و در حال رقابت شانه به شانه با بزرگان صنعتی دنیا است.

علی‌آبادی با نام بردن از توربین گازی به عنوان یکی از افتخارآمیزترین مصنوعات بشری، به رتبه سوم مپنا در تولید توربین‌های گازی در سطح دنیا پرداخت و ریشه آن را سرآمد بودن گروه مپنا در حوزه ترمودینامیک و مکانیک سیالات دانست. وی از رتبه بالاتر گروه مپنا نسبت به جنرال الکتریک آمریکا در حوزه تجهیزات بویلر نیروگاهی و از شرکت سامسونگ در حوزه نفت و گاز به عنوان دیگر دستاوردهای مپنا یاد کرد.

او در ادامه به برخی دیگر از موفقیت‌های گروه مپنا از جمله ساخت بیش از 68 هزار مگاوات نیروگاه در سطح کشور اشاره کرد و با نام بردن از فناوری پره داغ و توانایی کامل گروه مپنا برای ساخت انواع پره‌ها به روش‌های مختلف از جمله single crystal، این مهم را محصول تلاش متخصصان ایرانی دانست.

توربین گازی MGT-75 از دیگر محصولاتی بود که رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل گره مپنا از آن به عنوان یکی از تولیدات شاخص مپنا در حوزه صنعت نیروگاهی نام برد که با راندمان حدود 60 درصد در سیکل ترکیبی و تولید اندک نیتروژن (NOx) با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد.

پیوند مپنا و دانشگاه

مدیرعامل گروه مپنا در ادامه به پیوند قوی گروه مپنا با دانشگاه‌های کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: برخی فناوری‌های بومی‌سازی‌شده توسط گروه مپنا از جمله سامانه کنترل MAPCS، در شرایط سخت و به دلیل نیاز راهبردی کشور، توسط متخصصان گروه مپنا توسعه داده شدند.

او با اشاره به دستاوردهای گروه مپنا در حوزه صنعت هوایی، از جمله طراحی سامانه سیار آزمایش موتور هواپیمای تجاری، گفت: این مهم برای نخستین بار در ایران و منطقه خاورمیانه انجام شده است. این افتخار بزرگی است و نشان داد مپنا دارای ظرفیت‌های بزرگی است و به محصولاتی چنین پیچیده تسلط دارد که می‌تواند قطعات آن را طراحی و تعویض نموده و بهبود ببخشد.

علی‌آبادی با اشاره به ضرورت کاهش «شدت انرژی» (نسبت انرژی مصرفی به تولید ناخالص ملی) در ایران، شرط لازم و کافی برای کاهش شدت انرژی را برقی‌سازی زیرساخت‎های حمل و نقل دانست و خواستار بسیج شدن دانشگاه‌ها برای پیگیری این روند شد.

او با اشاره به پیچ تاریخی برقی‌سازی و روند جهانی حرکت به سمت برقی کردن زیرساخت‌های حمل و نقل، به دستاوردهای گروه مپنا در این حوزه، از جمله خودروی‌های دوتوان و برقی‌شده و اتوبوس برقی «زیما» با پیشرانه و پکِ باتری مپنا اشاره کرد.

مپنا و علوم صوتی

مدیرعامل گروه مپنا در ادامه به اهمیت و کاربرد علوم صوتی در حوزه‌های فعالیت گروه مپنا پرداخت و افزود: کاهش “نویز” در منبع تولید، از دغدغه‌های گروه مپنا در همه صنایع کسب و کار از جمله حوزه هوایی است که نیازمند بکارگیری فناوری‌های صوتی پیشرفته است.

او راهکارهای کاهش نویز در موتور جت را کنترل نویز فعال، طراحی هندسه استاتور و استفاده از مواد جاذب صوت دانست و در عین حال گفت: در حوزه انرژی از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه توربین بادی، کاهش آلودگی صوتی، یک چالش جدی محسوب می‌شود.

مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به منابع اصلی تولید صدا در نیروگاه‌های حرارتی از جمله توربین گازی،‌ موتور دیزل، برج خنک‌کن، بویلرهای بازیافت حرارت (HRSG) و سوپرشارژرها، بر اهمیت به‌کارگیری فناوری‌های صوتی برای کاهش میزان تولید صدا در این منابع تأکید کرد. او با اشاره به توربین‌های موبایل از جمله توربین‌های MGT-30 گروه مپنا، موضوع نویز یا آلودگی صوتی در این توربین‌ها را جدی دانست و افزود: لازم است راهکار آن توسط متخصصان علوم صوتی ارائه شود.

مدیرعامل گروه مپنا در ادامه با اشاره به اهمیت علوم صوتی در توربین‌های موبایل مانند توربین‌های MGT-30 و نیز در حوزه ریلی و لوکوموتیو از جمله در موتور دیزل و سامانه خنک‌کاری، موضوع نویز یا آلودگی صوتی در این مصنوعات را جدی عنوان و بر لزوم ارایه راهکارهایی در این حوزه‌ها تأکید کرد.

مدیرعامل گروه مپنا، گفت: حرکت به سمت برقی‌سازی یک راه حل اساسی کاهش نویز/آلودگی صوتی است. به عبارت دیگر، برقی‌سازی از روش‌های متوقف کردن خسارات ناشی از فعالیت‌های انسان‌ها در حوزه صنعت بوده و با برقی‌سازی می‌توان شدت انرژی را کاهش داد و در گروه مپنا نیز اقدامات اساسی در این حوزه صورت گرفته است.

انتهای‌پیام/

کد خبر: 20344

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

بیانیه انجمن متخصصان گردشگری به مناسبت روز جهانی گردشگری

به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین، پنجم مهرماه ۱۴۰۲ مصادف با ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ روز جهانی گردشگری است. سازمان جهانی گردشگری یکی از نهادهای مهم سازمان ملل متحد است. این سازمان در هر سال به مناسبت این روز

تولید ایمپلنت‌های جذبی با سبک‌ترین فلز دنیا/درگیری توسعه فناوری با عدم چابکی سیستم دولتی

محققان یکی از شرکت‌های فناور با دستیابی به دانش فنی ساخت ایمپلنت‌های منیزیمی به ساخت نوعی ایمپلنت جذبی نائل شدند که بیماران بعد از ترمیم استخوانشان نیاز به جراحی دوم برای خارج کردن آن ندارند و این در حالی است که به گفته آنها این طرح همچنان در پیچ و خم‌های دریافت مجوزهای بالینی قرار دارد.

اهمیت 27 نقطه ساحلی کشور در رونق اقتصاد دریا

معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی گفت: هم اکنون وزارت راه و شهرسازی با تعیین ۲۷ نقطه در نوار ساحلی برای هم پیوندی استان‌ها برنامه‌ریزی کرده و با شکل گیری اقتصاد دریا در ۲۷ نقطه نوار ساحلی فعالیت

کشاورزی بروجرد صعود یا سقوط ؟!؟

به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین، در مسیر جاده بروجرد به اشترینان باغهای پر میوه فراوانی وجود دارند

ارتباطی بی اثر ولی زنده

lصاحبه اخیر رافایل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره سطح همکاری ها و مناسبات با جمهوری اسلامی

بررسی چالش‌های صنعت فولاد ایران در میزگرد ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هشتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" ظرفیت‌های صنعت فولاد کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران این حوزه مورد بحث ...

بررسی وضعیت صنعت رمزارز در ایران از سوی ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هشتادمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" فراز و نشیب‌های صنعت رمزارز در ایران توسط مدیران و صاحب‌نظران مورد بحث و ...

بررسی چالش‌های صنعت بیمه کشور در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و نهمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" مهمترین چالش‌های صنعت بیمه کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران این حوزه مورد ...

بررسی توانمندی‌های صادراتی کشور در شماره جدید ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و هشتمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" توانمندی‌های صادراتی کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران مورد بحث و بررسی قرار ...

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سهم بیش از ۵۷ درصد ۱۰ عضو بریکس از تجارت خارجی ایران

به گفته سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، در پنج ماهه نخست امسال، ۱۰ کشور عضو بریکس ۵۷.۷ درصد کل تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داده و سهم این کشورها از کل صادرات غیرنفتی ایران نیز ۴۷ درصد بوده است.

درخواست حذف پیمان‌سپاری ارزی برای بخش خصوصی/ سهم بخش خصوصی از صادرات چقدر است؟

در جلسه اخیر اتاق بازرگانی تهران با معاون ارزی بانک مرکزی، نمایندگان بخش خصوصی خواستار تک‌نرخی کردن ارز و حذف پیمان‌سپاری ارزی برای بخش خصوصی شدند، چرا که این موضوع منجر به کاهش صادرات و قدرت رقابت در حوزه‌های مختف شده و از طرف دیگر کل صادرات بخش خصوصی واقعی حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار است.