https://www.dsarmaye.ir/?p=20038

باز هم مافیای خودرو

بهانه خودروسازان برای افزایش قیمت

84109_933
در حالی پایگاه های مختلف در شبکه های مجازی، مصطفی میرسلیم را به عنوان یکی از رهبران مافیای خودرو می شناسند و می گویند که وی در همدستی با خودروسازان همواره از منافع خودروسازان – و نه مردم و مصرف کنندگان – دفاع کرده است،

در حالی پایگاه های مختلف در شبکه های مجازی، مصطفی میرسلیم را به عنوان یکی از رهبران مافیای خودرو می شناسند و می گویند که وی در همدستی با خودروسازان همواره از منافع خودروسازان – و نه مردم و مصرف کنندگان – دفاع کرده است، او در مصاحبه ای که اخیرا انجام داده، 10 خانواده را به عنوان مافیای خودرو معرفی کرده است. گفتنی است که در روز استیضاح وزیر صمت در مجلس ۱۷ مرتبه نام مافیا برده شد و به نظر رسید که مافیای خودرو در کشور قدرتشان از وزیر نیز بیشتر است. میرسلیم در توضیح اینکه این مافیا چه کسانی هستند؟ می گوید: انحصار واردات در اختیار ۱۰ خانواده است که عمدتاً خودروهای تجملی را در اختیار دارند و از ممنوعیت یا محدودیت واردات به عدم‌النفع می‌رسند. لذا جنجال بزرگی را آفریده‌اند تا بتوانند بخشی از ارز کشور را برای ادامه منافع بادآورده خود به واردات خودروهای تجملی اختصاص دهند موضوع رفع نیازهای قاطبه مردم نیست.
وی که یکی از مخالفان سرسخت واردات خودروست واردات خودروهای دست دوم را برخلاف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی می داند و توضیح می دهد: کمیسیون تلفیق پیشنهاد داد که واردات خودروهای سنگین پس از استفاده کامل از ظرفیت تولید داخل و در صورت بر طرف نشدن نیاز صورت گیرد و سپس موضوع ورود سواری‌های دست دوم را هم حذف کرد. اما در نهایت این پیشنهاد کمیسیون تلفیق که به تأیید شورای نگهبان نیز رسید در صحن مجلس رأی آورد. او اضافه می کند: وقتی ظرفیت تولید داخلی پاسخگوی نیازهای واقعی است، هر نوع واردات به ضرر تولید داخلی تمام می‌شود. ازجمله آنکه برای واردات خودروهای دست دوم که به مفهوم تقدیم سرمایه کشور برای تخلیه خودروهای دست دوم به بیگانگان است. اما میرسلیم توضیح نمی دهد که ایجاد انحصار در بازار خودرو برای خودروسازان داخلی چقدر به این صنعت لطمه می زند و چرا قیمت تمام شده خودرو در ایران، تا این حد گزاف است.
نکته جالب این است که حالا خودروسازان ایرانی به اعمال استانداردهای تطبیقی از سوی سازمان استاندارد ایران انتقاد می کنند و آن را باعث افزایش قیمت تمام شده خودرو می داند. در این باره دبیر انجمن خودروسازان ایران، احمد نعمت بخش با انتقاد از اینکه سازمان استاندارد با بودجه بنگلادشی ژست سوئیسی می‌گیرد، گفت: برخی خودروسازان تعدادی از استانداردهای تعلیقی را بر روی محصولات اجرایی کرده‌اند که همین امر باعث افزایش هزینه تولید خودرو شده است. وی افزود: براساس تفاهمنامه سازمان استاندارد و وزارت صمت در سال گذشته باید به مرور تجهیز خودروها به استانداردهای تعلیقی اجرایی می شد و خودروسازان باید از اول تیرماه تمام استانداردهای تعلیقی را بر روی محصولات خود اعمال کنند. در حال حاضر تعدادی از خودروسازان برخی از استانداردهای تعلیقی را بر روی محصولات اجرایی کرده‌اند که همین امر باعث شده تا خریداران هزینه بیشتری را در زمان تحویل خودرو پرداخت کنند. وی با اشاره به اینکه به سازمان استاندارد اعلام کرده‌ایم اگر ما بخواهیم استانداردهای تعلیقی را از اول تیرماه اجرایی کنیم تولیدات جاری با اختلال روبه رو می شود و حتی قابل شماره گذاری نخواهند شد، تصریح کرد: به عنوان نمونه استاندارد انحراف از مسیر یا ترمز اضطراری برای خودروهای تجاری آنهم در خیابان های کشور قابلیت اجرا شدن ندارند.
نگاهی به قیمت ها:
در این حال بازار خودرو نه فقط با ریزش قیمت‌ها که با رکود هم مواجه شده است و اگرچه مالکان خودرو برای فروش در بازار پررنگ‌تر ظاهر می شوند، کمتر خریداری در بازار مشاهده می‌شود. کارشناسان بر این باورند که زمان ریزش قیمت‌ها مردم دست از خرید می‌کشند تا بتوانند خودرو را ارزان‌تر بخرند. به همین دلیل بازار به رکود می‌رود.
در عین حال قیمت‌گذاری دستوری خودرو در این سال‌ها باعث شد شکاف قیمتی خودرو بین بازار و کارخانه روز به روز عمیق‌تر از گذشته باشد و همچنین دولت را از هدف تک‌نرخی کردن خودرو دور کند. البته بررسی‌ها از بازار خودرو حاکی از کاهش شدید قیمت خودروها است، به طوری که قیمت خودروهای مونتاژی با افت شدید ۳۰ تا ۹۰ میلیون تومانی در روز جاری مواجه شده است.چنان که خودروی کی ام سی K۷ کرمان موتور با افت ۹۰ میلیون تومانی به ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان در بازار رسیده است. خودروی کی ام سی J۷ دیگر محصول این خودروساز نیز با افت مشابه ۹۰ میلیون تومانی، یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان قیمت خورده است.
همچنین کی ام سی T۸ با کاهش ۸۰ میلیون تومانی، جک S۵ و جک S۳ هر دو با افت ۳۵ میلیون تومانی و جک J۴ با کاهش ۳۲ میلیون تومانی همراه شدند. در گروه مدیران خودرو نیز فونیکس FX (پرمیوم) با کاهش ۵۰ میلیون تومانی به ۲ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. فونیکس FX (اکسلنت) افت ۳۰ میلیون تومانی داشت و ۲ میلیارد و ۷۰ میلیون تومان قیمت خورد. فونیکس تیگو۸ پرومکس با کاهش ۳۰ میلیون تومانی به سه میلیارد و ۳۱۵ میلیون تومان رسید. فونیکس تیگو ۸ پرو با افت ۳۰ میلیون تومانی ۲ میلیارد و ۹۱۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد، فونیکس تیگو ۷ پرو با اهش ۳۰ میلیون تومانی به ۲ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان رسید و چری آریزو ۶ توربو پرو با افت ۴۵ میلیون تومانی، یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان ارزشگذاری شد. در گروه بهمن، خودروی ریسپکت با ثبت افت ۳۰ میلیون تومان، یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان قیمت‌گذرای شد. همچنین امروز خودروی لاماری ایما ۶۰ میلیون تومان دیگر ریزش قیمت داشت و به ۲ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان رسید.
بررسی بازار خودرو نیز حاکی است که سورن پلاس (تیپ ۱) با افت ۱۵ میلیون تومانی به ۵۹۲ میلیون تومان، سورن پلاس دوگانه سوز (تیپ۱) با کاهش ۲۹ میلیون تومانی به ۶۲۸ میلیون تومان، دنا پلاس تورو (۶ سرعته) با کاهش ۳۰ میلیون تومانی به ۸۰۰ میلیون تومان، دنا پلاس توربو اتوماتیک با کاهش ۲۳ میلیون تومانی به ۹۲۴ میلیون تومان، پژو پارس TU۵ سفارشی ELX با کاهش ۲۰ میلیون تومانی به ۷۷۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با افت ۲۱ میلیون تومانی به ۵۴۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دنده‌ای (فرمان برقی) با کاهش ۲۵ میلیون تومانی به ۷۰۰ میلیون تومان، تارا دستی با کاهش ۱۶ میلیون تومانی به ۷۳۲ میلیون تومان رسید. در این گروه، هایما اس ۷ پلاس با کاهش ۴۰ میلیون تومانی به یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان، هایما اس ۷ پلاس سفراشی با کاهش ۴۵ میلیون تومانی به یک میلیارد و ۶۶۵ میلیون تومان و هایما اس ۸ با افت ۵۰ میلیون تومانی به ۲ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.
در گروه سایپا نیز، سایا با افت ۱۰ میلیون تومانی، ساینا S با کاهش ۹ میلیون تومانی، کوئیک با کاهش پنج میلیون تومانی، کوئیک R با کاهش هفت میلیون تومانی، شاهین با افت ۱۷ میلیون تومانی (۶۱۹ میلیون تومان) و وانت زامیاد گازسوز آپشنال با افت ۱۷ میلیون تومانی مواجه شدند.

کد خبر: 20038

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

امروز، آخرین مهلت ثبت‌ ۵ اولویت خودرویی متقاضیان در سامانه یکپارچه

گام دوم مشارکت در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها که از چهارشنبه هفته گذشته (سوم خرداد ماه) برای ثبت درخواست پنج اولویت خودرویی متقاضیان واجد شرایط آغاز شده بود، امروز (چهارشنبه) به اتمام می‌رسد.

تداوم ریزش قیمت ها

برکناری سید رضا فاطمی امین به طور کلی برای بازار خودرو ثمرات مثبت داشت و نه فقط آرامش را به این بازار برگرداند بلکه باعث کاهش قیمت خودروهای داخلی هم شد که این کاهش قیمت تا امروز ادامه دارد.

برنامه ای پر از وعده های رویایی

در حالی که وعده‌های سیدابراهیم رئیسی همچنان عمل نشده باقی مانده و معلوم نیست این اندک وعده‌هایی که رئیس‌جمهور فعلی

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

نوسان در بازه متعارف

با این که در اردیبهشت گذشته جدود 30 درصد از ارزش بازار سهام در نوسان های منفی شاخص کل، نابود شد اما با این حال در میان معامله گرانی که ماندن در بازار را به ترک آن ترجیح داده اند هم چنان امید وجود دارد

مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک بیشتر شد

وزیر تعاون،کار رفاه اجتماعی از افزایش ۸۰ هزار تومانی مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک خبر داد و اعلام کرد این طرح از هفته آینده اجرا می‌شود و همه یارانه‌بگیران یا هر عضو از خانواده‌هایشان که ۴۰۰ هزار تومان دریافت نقدی یارانه دارند، در صورت استفاده و خرید کالابرگ الکترونیکی مبلغ یارانه آنها به ۴۸۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

روز سیاه نفت در بازار جهانی

قیمت نفت پس از سقوط بیش از چهار درصدی که شب گذشته تجربه کرد، در معاملات روز چهارشنبه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی تقاضای چین برای سوخت، به روند نزولی خود ادامه داد.