آخرین خبرها از سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بورس

آخرین روابط مالی بین دو صندوق توسعه ملی و صندوق تثبیت بازار سرمایه حاکی از آن است که علاوه بر تعهد واریز یک درصد از منابع صندوق توسعه به صندوق تثبیت، حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان در این بازار سرمایه‌گذاری مستقیم داشته است.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری آنلاین به نقل ایسنا، حدود دو سال پیش با توجه به تلاطمی که در بازار سرمایه ایجاد شد، بحث سرمایه گذاری یک درصدی از منابع صندوق توسعه ملی پیش آمد و طبق محاسبات صورت گرفته بر مبنای منابع ورودی به صندوق، مقرر شد حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان به صورت تدریجی در بازار سهام سرمایه گذاری شود.

بر این اساس، فرایند واریزی تقریبا هر یک ماه یا دو ماه یک بار انجام می شد و تا یازدهم مهرماه که ۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد، جمع این مبلغ به ۶۵۰۰ میلیارد تومان رسید؛ به عبارت دیگر طبق قرارداد ۵۵۰۰ میلیارد دیگر باقی ماند.

از طرف دیگر از حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان باید ۵۰۰۰ میلیارد تومان از محل طلب صندوق توسعه ملی از سازمان امور مالیاتی پرداخت می شد که فقط ۲۰۰۰ میلیارد از پرداخت‌های صورت گرفته به صندوق تثبیت بازار، از محل این طلب بوده است و هنوز ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از سوی سازمان امور مالیاتی به صندوق برگردانده نشده است.

تشریح روابط مالی دو صندوق

در این راستا، اطلاعاتی که صندوق توسعه ملی درمورد رابطه مالی بین این صندوق و صندوق تثبیت بازار سرمایه در اختیار ایسنا قرار داده، از این قرار است که طبق تبصره ۲ ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید، صندوق توسعه ملی مجاز شده است که یک درصد از منابع سالانه خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده کند. عبارت “مجاز شده” نشان دهنده عدم تکلیف است؛ بنابراین صندوق توسعه مکلف به سپرده‌گذاری این مقدار نیست، بلکه مجاز است.

مورد دوم این است که صندوق توسعه ملی طی چند سال اخیر در راستای حمایت از بازار سرمایه بیش از ۶۵۰۰ میلیارد تومان به حساب صندوق تثبیت واریز کرده است که این مبلغ بیش از ۶۰ درصد از منابع صندوق تثبیت را تشکیل می‌دهد.

از سوی دیگر، طبق اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه، این صندوق چهار منبع درآمدی دارد. منبع نخست سرمایه‌ای است که توسط وزارت اقتصاد تامین می‌شود. منبع دوم مبالغی است که در لوایح بودجه به صورت سالانه دیده می‌شود و منبع سوم نیز از محل کارمزدهای سازمان بورس تامین می‌شود.

منبع چهارم به صندوق توسه ملی مربوط می‌شود. این صندوق می‌تواند بخشی از منابع را در صندوق تثبیت سپرده گذاری کند. بیش از ۶۰ درصد منابع صندوق تثبیت توسط صندوق توسعه ملی تامین می‌شود و کمتر از ۴۰ درصد از منابع دیگر.

در این راستا،  قرارداد دو صندوق مبنی بر اینکه وجوه صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده‌گذاری و یک نرخ بهره ثابتی دریافت شود، تغییر پیدا کرد و نرخ بهره ثابت حذف شد. بر این اساس مقرر شد صندوق توسعه ملی در سود و زیان صندوق تثبیت شریک باشد و دیگر نرخ بهره ثابت دریافت نکند. این موضوع ربطی به سرمایه‌گذاری مستقیم صندوق توسعه ملی ندارد.

صندوق توسعه ملی در جهت حمایت از بازار سرمایه و استفاده از فرصت‌های این بازار در سال جاری  علاوه بر وجوه واریزی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان در این بازار سرمایه‌گذاری مستقیم داشته است. همچنین قرارداد همکاری و واریز وجوه از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه مانند گذشته در جهت حمایت مضاعف از بازار ادامه دارد و این ارتباطی با قرارداد همکاری ندارد.

از طرف دیگر، با تصویب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در جلسه یکشنبه شب، سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه، از طریق صندوق‌های پروژه و شرکت‌های سهامی عام جدیدالتأسیس انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد خبر: 15818

اشتراک گذاری
توئیت
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
ارسال
ایمیل

صعود قیمت جهانی دلار

قیمت جهانی دلار در برابر یورو و پوند به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسید.

درخواست حذف پیمان‌سپاری ارزی برای بخش خصوصی/ سهم بخش خصوصی از صادرات چقدر است؟

در جلسه اخیر اتاق بازرگانی تهران با معاون ارزی بانک مرکزی، نمایندگان بخش خصوصی خواستار تک‌نرخی کردن ارز و حذف پیمان‌سپاری ارزی برای بخش خصوصی شدند، چرا که این موضوع منجر به کاهش صادرات و قدرت رقابت در حوزه‌های مختف شده و از طرف دیگر کل صادرات بخش خصوصی واقعی حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار است.

ریزش دوباره بورس

شاخص کل بورس امروز هم مانند روزها و هفته گذشته روند نزولی داشت و با کاهش حدود ۳۰۰۰ واحدی، روی دو میلیون و ۹۷ هزار واحد ایستاد.

کشاورزی بروجرد صعود یا سقوط ؟!؟

به گزارش پایگاه خبری دنیای سرمایه گذاری آنلاین، در مسیر جاده بروجرد به اشترینان باغهای پر میوه فراوانی وجود دارند

ارتباطی بی اثر ولی زنده

lصاحبه اخیر رافایل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره سطح همکاری ها و مناسبات با جمهوری اسلامی

بررسی چالش‌های صنعت فولاد ایران در میزگرد ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هشتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" ظرفیت‌های صنعت فولاد کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران این حوزه مورد بحث ...

بررسی وضعیت صنعت رمزارز در ایران از سوی ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هشتادمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" فراز و نشیب‌های صنعت رمزارز در ایران توسط مدیران و صاحب‌نظران مورد بحث و ...

بررسی چالش‌های صنعت بیمه کشور در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و نهمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" مهمترین چالش‌های صنعت بیمه کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران این حوزه مورد ...

بررسی توانمندی‌های صادراتی کشور در شماره جدید ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و هشتمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" توانمندی‌های صادراتی کشور توسط مدیران و صاحب‌نظران مورد بحث و بررسی قرار ...

بررسی راهکارهای اجرای موفق قانون شناسه کالا در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”

در هفتاد و دومین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" راهکارها و پیامدهای اجرای قانون شناسه کالا برای قطعات و لوازم یدکی ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 63 (اسفند 1400) با آثار و گفتاری از: محمد جعفر ایرانی امیر محمودزاده مسعود ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 64 (فروردین1401) با آثار و گفتاری از: ‌حسین حسینزاده علی اوسط اکبری مقدم سیروس ...

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 65(اردیبهشت 1401) با آثار و گفتاری از: حمدجواد آقا جری احمدرضا شفیعی احمدعلی بیگ ...

ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66

دانلود ماهنامه دنیای سرمایه گذاری شماره 66 (خرداد 1401) با آثار و گفتاری از: داود کشاورزیان مسعود نصرآزادانی مهدی حاجی ...

سهم بیش از ۵۷ درصد ۱۰ عضو بریکس از تجارت خارجی ایران

به گفته سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، در پنج ماهه نخست امسال، ۱۰ کشور عضو بریکس ۵۷.۷ درصد کل تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داده و سهم این کشورها از کل صادرات غیرنفتی ایران نیز ۴۷ درصد بوده است.

تولید ایمپلنت‌های جذبی با سبک‌ترین فلز دنیا/درگیری توسعه فناوری با عدم چابکی سیستم دولتی

محققان یکی از شرکت‌های فناور با دستیابی به دانش فنی ساخت ایمپلنت‌های منیزیمی به ساخت نوعی ایمپلنت جذبی نائل شدند که بیماران بعد از ترمیم استخوانشان نیاز به جراحی دوم برای خارج کردن آن ندارند و این در حالی است که به گفته آنها این طرح همچنان در پیچ و خم‌های دریافت مجوزهای بالینی قرار دارد.